100 yıl önce 100 yıl sonra:2118 Yılında İnsanlığı Bekleyen Gelecek

İnsanoğlu, doğası gereği geleceği düşünmeye eğilimlidir. Yaşamımızda bir sonraki adımı merak eder, çoğu zaman günümüzdeki gelişmelerin potansiyel sonuçlarını düşünerek geleceği kurgularken buluruz kendimizi.

Bilim adamları, geleceği öngörme arzusunu kontrol edebilen az sayıdaki gruptan biridir. Doğası gereği tutarlı ve veriye dayalı çalışmaları nedeniyle gelecek üzerine  tahminlerde duygusal hareket etmezler. Bir tahminin desteklenmesi için çok miktarda veri olsa bile, onlar için nihai sonucu değiştirebilecek sonsuz değişken vardır. Ayrıca, yüzyılın sonunda, dünyanın nasıl bir hal alacağını tahmin etmeye çalışmak, bugünün çabasına direkt olarak katkı sağlamaz.

Nitekim, son 100 yılda dünya çok değişti. 1918’de,  bütün dünya Birinci Dünya Savaşı’nın enkazı altındaydı. 1918, aynı zamanda grip salgınının başladığı ve neticesinde 20 ila 40 milyon insanın hayatına mal olan bir yıldı. Geriye dönüp baktığımızda, dikkat çekici ilerlemeler kaydettiğimiz açıktır. Bugün, gripten ya da ölümcül olan diğer bulaşıcı hastalıklardan (örneğin 1977’de ortadan kaldırılan çiçek gibi) ölümler nadir olarak meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise, çoğunlukla aşılar gibi önleyici tedbirlerin ortaya çıkması ve antibiyotiklerin geliştirilmesidir.

Teknolojinin gelişme hızının baş döndürücü olduğu söylenebilir, ancak yakın zamanda yavaşlaması da muhtemel gözükmemektedir. İşte bu yüzden, bugünün teknolojisinin gelecek yüzyılda dünyayı şekillendireceğinden  şüphe etmememizi sağlayan gelişmelerden bahsedeceğiz.

Kuantum Bilgisayarlar Evrene Bakışımızı Değiştirecek

İnternet, son on yıl içinde toplumu dönüştürmekte olup, kuantum teknolojisi, dünyaya bakış açımızı ve yerimizi geri dönememecesine değiştirecektir. Bize , yaşadığımız gezegen ve evren hakkında daha önce hiç olmadığı kadar fazla veri işleme yeteneği sunacaktır. Bu verileri  ne yapacağımıza ve nasıl kullanacağımıza dair bir fikrimiz yok gibi. Büyük olasılıkla fizik ve evren hakkında, uzun süredir devam eden sorulara bazı cevaplar bulacağız.

İnsan Beyni Hacklenebilecek

Beyin-bilgisayar arabirimleri (Brain-Computer Interface-BCI) araştırması artık bizler için bilim kurgu değil. Yani, beyinleri cihazlarımızla bütünleştirmek için  bir yüzyıl beklemek zorunda kalmayabiliriz. Geliştirilen prototipler sayesinde engelli insanların sensörler vasıtasıyla tekrardan dokunma hissini yaşamalarına imkan sağlandı. İnsan-makine arayüzünün daha da gelişmesiyle evrimin ilerleyişi  geri döndürülemez bir şekilde değiştirebilir. Elektrot dizilerinin kafatası üzerinden beyin sinyalleri aldığı BCI prototipleri,  Elon Musk’un önerdiği “beyin örgüsüne” doğru ilerlemede  büyük bir işleve sahip olabilir.

Otonom Araçlara Sahip Olup Akıllı Şehirlerde Yaşayacağız

2118 yılı dünyasında daha gelişmiş altyapı ve daha iyi ulaşım yolları olacak. Otomobillerimiz daha akıllı ve daha doğa dostu hale gelecek. Dünyanın bazı yerlerinde, şehirler daha sofistike hale gelecek. Çin’de, güneş enerjisi ile çalışan bir otoyol, elektrikli otomobilleri kullanım esnasında şarj edebilecek. Geleceğin şehirleri de kendini düzeltebilecek  çünkü mühendisler bugün kendilerini yenileyen beton yapıları tasarlamakla meşgul…

 Kaynak:

Aliens, Autonomous Cars, and AI: This Is the World of 2118