Avrupa’nın Büyük Korkusu: Katil Robotlar

Askeri katil robotların insan onayına ihtiyaç duymadan saldırabildiğini hayal edin. Avrupa, onlar olmadan dünyanın daha iyi bir yer olduğunu düşünüyor ki; dün, Avrupa Parlamentosu uluslararası bir katil robot yasağını talep eden bir karar aldı.

Reuters’ın bildirdiğine göre, AB’nin dış politika ve güvenlik politikası şefi Federica Mogherini, bu hafta başlarında yapılan görüşmelerde “bunun uzak bir gelecek veya bilim kurgu hakkında bir tartışma gibi görünebileceğini biliyorum ama değil!” dedi.

Ancak ABD ve Rusya zaten böyle bir yasağa karşı olduklarını önceden söylemişti. Her iki süper güç de katil bir robotu tanımlamanın şaşırtıcı derecede zor olduğuna işaret etti.

Peki ya zaten yaygınlaşmış durumda olan uzaktan kumandalı silahlar? Drone savaşı, artık ABD’nin Terörle Mücadelesinin  temel bir unsuru oldu. ABD Deniz Kuvvetleri bu alanda tatbikatlarına devam ediyor.

Ölümcül otonom silahlarla ilgili uluslararası tartışmalara öncülük eden Birleşmiş Milletler grubunun başkanı Amandeep Gill geçen ay “yaklaşan roket ve füzeleri otomatik olarak imha eden topçu silahı gibi” silahların katil olarak kabul edilip edilmediği konusunda ilgili jürinin  hala kendinden emin olmadığını belirtti.

BBC’nin bildirdiğine göre, Parlamento üyeleri bu Kasım ayında yapılacak müzakereler sırasında kararın uluslararası bir katil robot yasağına yol açacağını umut ediyorlar. Ancak, Ağustos ayında Cenevre’de aynı konudaki görüşmelerde, bu rapora göre İsrail, Rusya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dünya güçleri böyle bir yasağa karşı görünüyorlar.

Böyle yasaklamalar geçmişte ise yaradı – örneğin, BM 1997 yılında kara mayınlarının kullanımını yasaklaması gibi. Geçmişteki bu tecrübe, BM üyeleri Kasım ayında moratoryumu devreye sokmazsa  işe yarayabilir.

Kaynak ve Ceviri:

Europe Wants a Global Ban on Military Killer Robots, but Not Everyone Agrees