Sosyal Medya Verileri İstihbarat Teşkilatları Tarafından Nasıl Toplanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), soruşturmaları tamamlamak için çeşitli kaynaklardan toplanan büyük miktarda verileri kullanıyor. 1947’de kuruluşundan bu yana, bilgi genellikle eski metotlarla toplanıyordu. Bilgisayarların ortaya çıkışı bu işlemi geliştirdi, ancak daha modern yöntemler ise hala beklenen hıza ulaşmadı. Sonuçta, bu yöntemler, yalnızca yapay zekanın (AI) toplayabileceği veriye kıyasla çok az miktarda gelişme gösterebildi.

CIA ile teknoloji geliştirme müdür yardımcısı Dawn Meyerriecks’in ortaya koyduğu bilgilere göre, teşkilat şu anda 137 farklı yapay zeka projesine devam ediyor. Bu girişimlerin büyük bir kısmı teşkilatın araştırmacıları ve Silikon Vadisi’ndeki geliştiriciler arasındaki ortak çabalardan oluşuyor.  Bu yapay zeka programları sayesinde, CIA tarafından toplanan ve kullanılan verilerin büyük bir yüzdesi, sosyal medyadan elde edilen verilere dayanıyor.

 CIA Kent Okulu Başkanı Joseph Gartin’e göre, “Bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz gibi, CIA  için sosyal medya verisi toplama konusu yeni değil, ancak yapay zeka ile sosyal medya verileri toplama hacmi ve hızı yeni ” açıklaması bir çok şeyi açıklıyor. Ayrıca İstihbarat Zirvesi’nde, istihbarat görevlilerinden birisi olan Chris Hurst “İnsan davranışı  bir veri, yapay zeka ise  bir veri modeli” tespitini bildirdi.

Özellikle istihbarat ile ilgili olarak, Rusya gibi ülkeler yapay zeka gelişiminde hala ABD’nin gerisinde kalıyor olsa da, ileride  bu alanda bir küresel bir güç olma yolunda ilerliyor. Bu duruma istinaden, Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde yapay zeka konusuna değinerek “Bu alanda lider kim olursa, dünyanın yöneticisi olur” dedi.

Kaynak:https://futurism.com/how-the-cia-is-using-artificial-intelligence-to-collect-social-media-data/