İngiltere, Yapay Zeka Destekli Otonom Savaş Robotları Geliştiriyor

Nisan ayına kadar, Birleşik Krallık yapay zeka etiği konusunda dünya lideri olma çabası içerisindeydi. Ancak gelinen noktada bu tutumundan uzak olduğu görülüyor, çünkü otonom silah sistemleri (Savaş Robotları) ve savaş uçaklarını aktif olarak geliştiriyor.

Resmi olarak, İngiltere , otonom silahlar geliştirmeye ilgi duymayan bir kamuoyuna sahip olsa da  diğer Birleşmiş Milletler üyelerinin görüşlerine katılmıyor ve bu teknolojinin kısıtlanmasına karşı çıkıyor.

Savaş Robotları

Guardian’da yayınlanan yazıya göre, Birleşik Krallık hükümeti, otonom dronelar (Savaş Robotları), yapay zeka sistemleri ve stratejik silah sistemlerinin altında yatan teknolojileri, askeri alana tam olarak dahil etmek için düzinelerce araştırma programına kaynak sağlıyor.

Ve Guardian’a göre, Savunma Bakanlığı, yapay zeka destekli otonom silahların (Savaş Robotları) 2030 yılından itibaren savaşlarda büyük etkilere sahip olacağını öne sürüyor.

Skynet Bakanlığı

12 yıl, insan hayatını bir algoritmanın eline teslim etmek için çok kısa bir süre. Özellikle insan yaşamını sonlandırmak için özel olarak inşa edilmiş olan bir algoritmaya. Örneğin polis tarafından kullanılan yüz tanıma yazılımı kolayca kandırılabilir. Ve algoritmalar, onları eğiten insanların önyargılarını yansıtır -en objektif  yapay zeka (Aİ) sistemleri bile programcılarının  ortaya koyduğu eksenlere tabidir.

Bu iki problemi, özellikle düşman ve diğer hedefleri bulmak ve öldürmek için, ordu tarafından yazılan bir algorıtma söz konusu olduğunda ele alın. Herhangi bir yanlışlık durumunda dehşet verici  sonuçlar ortaya çıkabilir. Algoritmaların kendi kurallarına sıklıkla bağlı olmaları ve bu makinelerin daha önce hiç kullanılmaması da  şüphesiz bu yaşanacak felakette söz sahibi olacaktır.

Kaynak ve Çeviri:

https://futurism.com/uk-autonomous-killer-robots

https://www.currentaffairs.org/2018/04/the-importance-of-not-having-autonomous-killer-robots