Yapay Zeka Uzmanlarından Dünyaya “Katil Robotlar” uyarısı

Dünyanın farklı ülkelerinden, Birleşmiş Milletler Konvansiyonel Silahlar Konferansı (CCW) temsilcileri 18 Kasım’da toplandı. Toplantının özellikle ilgi çeken hususu, “katil robotlar” olarak da bilinen otomatik silahların geliştirilmesi ve kullanılması konusunda 22 ülkeye çağrı yapılmasıydı.

“Slaughter Bots” videosu aslında bu durumsal farkındalığı bütün dehşeti ile ortaya koyuyor.

Konvansiyona liderlik eden, yapay zeka (AI) ve robotik alanındaki yüzlerce uzman, dünya liderlerine mektup göndererek otonom silahların (katil robotlar) yasaklanması konusunda dikkat çekmeye çalıştı. OpenAI’nin kurucusu, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da, otonom silah geliştirmenin düzenlenmesi için bastırıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Silahlar Bölümü savunma müdürü ve “Katil Robotları Durdurun” kampanyası koordinatörü Mary Wareham, AFP’ye “Ülkelerin bu konu hakkında, sadece konuşarak harcayacak vakti yok” sözleriyle durumun kritikliğine vurgu yaptı. Ordular ve savunma şirketlerinin ise bu silahları gerçeğe dönüştürme konusunda zaten büyük yatırım içinde olduklarını da ekledi.

Yapay zekâyı, belirsiz geleceği ön gören ihtişamlı hayalet olarak adlandıranların sayısı az değildir. Bu çerçevede, Ray Kurzweil gibi bir çok uzman, “yapay zekânın gelişmesi lehindeki argümanların başında, yapay zekânın “bizi geliştireceği” vaadinin bulunduğunu belirtiyor. Buna rağmen, iyi bir teknolojinin de yıkıcı uygulamaları ve sonuçlarının olabileceği değerlendirilmelidir. Bu teknolojilerin potansiyelinin, gerçekten insanlığın iyiliği ve geleceği için geliştirilmesi,doğaldır ki en doğru ve en iyi yol olacaktır.

Kaynak ve Çeviri: https://futurism.com/un-discusses-banning-killer-robots/