NASA, Jüpiter’de Parlak Işık Parlamaları Tespit Etti

NASA bilim adamlarından oluşan bir ekip , Jüpiter’in üst atmosferinde “geçici ışık olayları” (TLE’ler) olarak bilinen garip ışık parlamaları tespit etti.

Bu tür olaylar şimdiye kadar başka bir dünyada hiç gözlemlenmemişti – ancak burada  bilim adamları, üst atmosferdeki elektrik boşalmalarıyla tetiklenen, Dünya’daki şimşek fırtınalarının çok üzerinde meydana gelen benzer ışık parlamaları gözlemlediler.

Bir süredir gökbilimciler, Jüpiter’in devasa, çalkantılı atmosferindeki varlıklarını teorize ediyorlardı.  NASA’nın Juno uzay aracı, 2016 yılından bu yana küçük bir uzay sondası takılı ultraviyole spektrograf enstrüman (UVS) tarafından veri  topluyordu.

Bilim adamı ve başyazar Rohini Giles, “UVS, Jüpiter’in güzel kuzey ve güney ışıklarını karakterize etmek için tasarlandı. Ancak, yalnızca Jovian aurorasını değil, aynı zamanda olmaması gereken köşede parlak bir UV ışığı parlamasını da gösteren UVS görüntülerini keşfettik.” açıklamasını yaptı. Dahası, “Ekibimiz araştırmaya ne kadar çok bakarsa, Juno’nun Jüpiter’de bir TLE tespit etmiş olabileceğini o kadar çok anladık” diye ekledi.

Giles’e göre, gök gürültülü fırtınaların üzerinde meydana gelen büyük ölçekli elektrik yükleri olan “sprites” ve devasa ışık haleleri olan “elfler” (Elektromanyetik Darbe Kaynaklarına bağlı Işık Emisyonu ve Çok Düşük Frekans düzensizlikleri) dahil olmak üzere Dünya üzerindeki bu olaylar gök gürültülü fırtınaların yaklaşık 100 km yukarısında meydana gelen “üst atmosferdeki nitrojen ile etkileşimleri nedeniyle kırmızımsı görünür.”

Farklı bir dünyada, bu nadir olaylar oldukça farklı görünür. “Ancak Jüpiter’de, üst atmosfer çoğunlukla hidrojenden oluşuyor, bu yüzden muhtemelen mavi veya pembe görünecekler.”

“Artık ne aradığımızı bildiğimize göre, onları Jüpiter’de ve diğer gezegenlerde bulmak daha kolay olacak,” dedi Giles. “Ve Jüpiter’in sprite ve elflerini burada Dünya’dakilerle karşılaştırmak, gezegen atmosferlerindeki elektriksel aktiviteyi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.”

Kaynak:

https://futurism.com/nasa-detects-bright-flashes-of-light-on-jupiter