Sosyal Medya Psikolojimiz ile Nasıl Oynuyor?

Columbia Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Tim Wu’ya göre, sosyal medyanın mengeneye benzer yapısı dikkatimizi ona verdiğimiz sürece daha da sıkılaşıyor.
Fast Company tarafından Cuma günü yayınlanan bir röportajda; Wu, sosyal medya şirketlerinin, kullanıcıları tatmin edici olmayan faaliyet döngülerinde yakalama amaçlı ürünler oluşturarak karlarını maksimize ettiğini ileri sürüyor. Tasarımcılardan, yapmış oldukları çalışmaların etik sonuçlarını göz önünde bulundurmalarını istedi.

Wu’ya göre, insanlar çoğunlukla bir başlangıca ve sona sahip olan aktivitelerden daha fazla zevk alır, örneğin bir konsere ya da akşam yemeğine gitmek gibi. Ancak sosyal medya şirketleri, platformlarında geçirdiğiniz süreyi en üst düzeye çıkarmak ister, böylece sonsuz bir döngü ve sonsuz bildirimler gibi sürekli olarak sizi kendisine çeken özellikler kullanırlar.
Wu, tasarımcıların sosyal medya için daha sağlıklı bir gelecek oluşturabileceklerini söyledi. Etik tasarıma sahip teknoloji ürünleri, insanların onları ne zaman ve nasıl kullanabileceklerini göz önünde bulundurur (İnsanların cep telefonlarını araç kullanırken kullanmasına izin vermeyen akıllı araçlar gibi), dolayısıyla, tasarımcılar, ürünleri kullanıcıları kandırmayacak kadar basit tutmayı tercih etmelidirler. Belirli uygulamalarda harcayabileceğiniz süreyi izleyen ve sınırlayan araçlar, bu amaçla atılmış doğru yönde bir adımdır.

Kaynak ve Ceviri:

Social Media Games Your Psychology. Ethical Design Could Change That.