Bulut Bilişim Hizmet Modelleri ve Uygulamaları Nelerdir?

Bulut bilişim;uygulamaların internet ortamında bulunan bir uzak sunucu üzerinden çalıştırılması ya da kullanıcıya ait verilerin uzak sunucu üzerinde her an erişilebilir şekilde bulundurulmasını sağlayan bir servis yapısı olarak tanımlanabilir.

Bulut bilişim hizmet sağlayıcıları, bulut hizmeti sağlarken yazılım, platform ve alt yapı hizmet modellerinden birini ya da aynı anda birkaçını kullanmaktadırlar. Fakat bazen bulut hizmet sağlayıcıların uyguladığı roller karışıklık yaratabilmektedir.

Bulut Yazılımı (SaaS – Software as a Service)

Uygulama bulutu olarak da adlandırılmaktadır. Bulut alt yapısı kullanılarak, web tabanlı çeşitli yazılım ve uygulamaların (örneğin e-Posta) bulut sistemi kullanıcısına sunulmasıdır. Kullanıcının sunucu, işletim sistemi, veri depolama alanı üzerinde yönetim işlevi bulunmamaktadır. Kullanıcı, bulut hizmeti almakta olduğu sunucu bilgisayar üzerindeki yazılımı çalıştırmak suretiyle dosyaları üzerinde çalışabilmektedir. Ayrıca bilgisayarın yerel sabit sürücüsü üzerine herhangi bir yazılım kurulumuna ihtiyaç duyulmaz. Google Drive ve Salesforce CRM servis olarak yazılım hizmeti örnekleridir.

Bulut Platformu (PaaS – Platform as a Service)

Kullanıcıya yönetilebilir yeni uygulamalar geliştirmesi ve sunabilmesi için sanal servis ortamı sağlar. Geliştirilen uygulama ile ilgili alt yapı, ortam ve diğer servisler bulut
hizmet sağlayıcı tarafından sağlanır. Kullanıcının sunucu, işletim sistemi, veri depolama alanı üzerinde yönetim işlevi bulunmamaktadır. Sadece geliştirilen uygulamalar üzerinde kontrol sağlayabilmektedir. Bir bulut hizmet sağlayıcısı (örneğin Force.com, Google App Engine, Windows Azure) üzerinde geliştirilen uygulama, standartların bulunmaması nedeniyle sadece geliştirilen platform üzerinde kullanılabilmektedir.

Bulut Altyapısı (IaaS – Infrastructure as a Service)

Kaynak bulutu olarak da ifade edilmektedir. Ağ üzerinden güvenli erişim imkânı sunan dinamik veri depolama alanı (örneğin; Amazon S3, SQL Azure), işlemci kaynaklarının
sanal olarak sunulması (örneğin; Amazon EC2, Zimory, Elastichosts) ve ağ hizmetleri gibi
servisler, bulut bilişim alt yapı servisi örnekleridir . Kullanıcının bulut alt yapısında yönetim işlevi bulunmamaktadır. Fakat işletim sistemi, veri depolama alanı ve sınırlı olarak ağ bileşenleri (güvenlik duvarı gibi) üzerinde kontrol sağlayabilmektedir.

Örnek Bulut Bilişim Uygulamaları

Karelport.com
Bulut üzerinden hizmetler, fırsatlar ve sosyal paylaşım olanakları sunan online  iş çevresi
Amazon Cloud EC2
Ölçeklenebilir ve kullanım kapasitesi kadar ücretleme yapılan Amazon.com’un bulut işlem gücü servisi
Fizy.com
Bulut üzerinde müzik dinleme servisi
Google Apps
Ofis, veri ve iletişim amaçlı online uygulamalar
Dropbox
Bulut veri depolama servisi
Database.com
Salesforce’un bulut veritabanı servisi

Bulut Teknolojisi’nin Getirdiği Avantajlar

-Bulut bilişim sistemleri API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlıyor.
-Daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve bu yedekleme üzerinde maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlıyor.
-Sürekli olarak artan verilerin arşivlenmesi, kullanıcıların yetki ve takibi gibi konuların oluşturduğu alt yapı karmaşası ortadan kalkıyor.
-Bulut teknolojisi yazılımları web tarayıcıları üzerinden çalıştığından, bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve  Smart TV’ler de kullanılarak platform bağımlılığından koruyor.
-Bulut yazılım hizmetini veren şirketlerin  verilerinin tutulduğu serverları 7/24 yazılım ve donanımsal olarak güvenlik tedbirlerini aldıklarından dolayı ana bilgisayardan daha güvenlidir.

Bulut Teknolojisi’nin Dezavantajları

-Bulut teknolojisi servisi kullanarak veri saklanması, kullanıcının verilerini riske atması bilgi güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini sağlayamamaktadır. Güvenlik açıkları oldukça fazladır.
-Ülkelerin ekonomik durumlarından dolayı dijital bölünmeyi arttıracak, bu da uluslararası, politik ve ekonomik sorunlar doğuracaktır.
-En önemli sorun ise depolanan verilere ulaşılabilmesi için internet bağlantısının olması gerekmektedir. Yani internet olmayan durumlarda bilgilerimize erişmek söz konusu değildir. İnternete bağlı olarak düşük hızlı internete sahipseniz veri alış-veriş hızınız da o derecede daha yavaş olacaktır.

Bulut Ortamında Adli Bilişim: Sorunlar ve Çözümler

Kaynak:

(1) https://www.karel.com.tr/sites/default/files/belge/doc/bulut_bilisim_vers3.pdf

(2) http://www.bby.hacettepe.edu.tr/yayinlar/dosyalar/94-828-1-PB.pdf

(3) http://www.endustri40.com/bulut-bilisim-cloud-computing-nedir/