Bulut Bilişim Nedir?

   Gelişen teknoloji ve internet sayesinde kullanıcılar yerel ölçek ve kısıtlı hizmet olanakları veren klasik bilgi teknolojileri altyapısından, esnek, ekonomik ve her yerde ulaşıma imkân veren bulut bilişim teknolojine kaymaktadır. Bulut teknolojisi, masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı mobil cihazlar üzerinden herhangi bir yazılım ve depolama birimine ihtiyaç duymaksızın internet üzerinden başka sunuculara bağlanarak hizmet alma modelidir. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsüne (NIST) göre “ Bulut bilişim, en az yönetim hizmeti veya servis sağlayıcı müdahalesi ile hızla alınabilen ve verilebilen esnek yapıdaki ayarlanabilir bilişim kaynaklarının (ağ hizmeti, sunucu hizmeti, depolama hizmeti, uygulamalar ve diğer hizmetler gibi) paylaşıldığı havuza, istendiğinde ve uygun bir şekilde ağ erişimi sağlayan bir modeldir.

   Bulut sözcüğü dosyaların sağlandığı konumu işaret etmektedir. Bulut bilişimin,ilk öncü uygulamaları, İnternet sağlayıcıları tarafından, yedekleme amacıyla sunulan bulutlardır. Örneğin, Türkiye’de hizmet veren bir İnternet sağlayıcısı olan TTNET; TTNET Bulutu adlı hizmetle Türkiye piyasasına girmiştir. Google gibi uluslararası bilişim şirketleri ise; Google Drive gibi çevrim içi bilgi işleme özelliği sunan uygulamalar geliştirmiştir.Ayrıca; Microsoft ve Intel gibi büyük teknoloji firmaları da; buteknolojiyi tüketicisine sunmuştur.

   Kısa ve her sektörde bulunan insanların anlayacağı bir tanım yapacak olursak; bulut bilişim, bize gerekli olan ve bilgisayarımızda kullandığımız gereksinimlerin (alan yani harddisk, yazılım yani software, donanım yani hardware) gibi bilgilerin uzaktan kullanılmasıdır. Aynı şekilde resim , belge , müzik , video gibi ortam işlevlerini de başka bilgisayardan çalıştırmak böylelikle gerekli alanı verimli ve internet bağlantısının olduğu her yerden kullanabilmektedir.

Ayrıca bakınız…

Bulut Ortamında Adli Bilişim: Sorunlar ve Çözümler

Kaynak:(1)https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Bulut_bilişim

(2)https://www.researchgate.net/profile/Emrehan_Sahin/publication/307545682_Bulut_Bilisim_Teknolojisi_ve_Bulut_CBS_Uygulamalari/links/57c7e97c08ae28c01d4f9a7d/Bulut-Bilisim-Teknolojisi-ve-Bulut-CBS-Uygulamalari.pdf

(3)https://forum.shiftdelete.net/threads/bulutbilisim-nedir.257548/