Türkiye Her Boyutta İHA Yapıyor

Türkiye; büyük, yüksek irtifaya sahip, bomba yüklü olanlardan çok küçük, alçak irtifaya sahip İHA’lara kadar artan çeşitlilikte ölümcül silahlı insansız hava araçları geliştirmektedir. Son yıllarda Türkiye, tepeden tırnağa etkileyici bir yerel İHA endüstrisi geliştirmiştir.

Türk yapımı silahlı Bayraktar TB2 ve Anka-S İHA’ları, Suriye, Irak ve Libya gibi uzak bölgelerdeki operasyonlarda kendilerini kanıtlamışlardır. Türkiye, çok sayıda farklı rolü yerine getirecek daha büyük ve daha küçük insansız hava araçları inşa etmeye devam etmektedir.

Aksungur, Anka-S ve Akıncı

Eylül ayında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından inşa edilen Aksungur, 28 saatlik test uçuşunu tamamlamıştır. TUSAŞ’a göre, turboprop, kanatlarının altında, Bayraktar TB2 veya Anka-S’nin taşıyabileceğinden çok daha büyük bir yük olan, Türk yapımı 12 MAM-L (Akıllı Mikro Mühimmat) güdümlü füze taşıyabilmektedir. MAM-L füzeleri 22 kilogram ağırlığındadır ve 14 kilometre uzaktaki hedefleri vurabilmektedir. Aksungur’un ise geleneksel bombaları hassas güdümlü akıllı bombalara dönüştüren Türk yapımı Teber rehberlik kitine bağlı olarak Mark 82 genel amaçlı bombayı atabilen ilk İHA olduğu bildirilmiştir. Geliştirilmekte olan Bayraktar Akıncı da 65 fit kanat açıklığına sahip, oldukça büyük ve savaş uçaklarının taşıdığı Mark 82’leri ya da daha uzun menzilli SOM seyir füzelerini de rahatlıkla taşıyabilen önemli bir araçtır. Ayrıca Roketsan’ın geliştirdiği, yeni tip karadan karaya füze olan 230 mm TRGL-230’un, Akıncı gibi İHA’lar sayesinde hedef belirleyeceği belirtilmektedir.

Akıncı’nın, önümüzdeki 10 yıllık süreçte Türkiye’nin istihbarat, gözetleme ve hedefleme alanında kullanılacak en önemli araçlardan biri olacağı değerlendirilmektedir. Bu donanıma sahip araçların dünya genelindeki SİHA’lar arasında öne çıktığı açıktır. Türkiye’nin var olan İHA ve SİHA envanterinin üstüne eklenecek yeni araçların, ülkenin düşmanlarına zor günler yaşatacağı belirtilmektedir.

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/pauliddon/2020/10/04/ turkeys-drones-are-coming- in-all-sizes-these-days/