İnsansız Hava Araçlarının Yükselişi: Türkiye’nin İHA Sistemleri Üzerine İnceleme

İnsansız Hava Araçları tarihçesini inceledikten sonra, bugün sizlere dünya genelinde ülkelerin ve savunma firmalarının üretmiş olduğu silahlı İHA’ları paylaşacağız. Listeyi dikkatli incelediğimizde, Türkiye’nin bu noktada geç kalmış olduğunu görüyoruz. Ancak son dönemlerde meydana gelen gelişmeler ışığında, aradaki bu farkı kapattığını söyleyebiliriz. ABD ve İsrail dışında, silahlı insansız hava aracı sistemlerinin toplam uçuş saatleri, kabiliyetleri ve taktik sahada kullanımı gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda Türk İHA sistemlerini üst sıralara taşımamızın uygun olacağı görülmektedir.

Guardian’da yayınlanan bir makale; Türk Bayraktar TB2 İHA’larının, Ankara’nın Suriye’deki terör örgütlerine karşı icra ettiği üç operasyonda, etkin kullanıldığını ve Türkiye’nin, ABD’nin silahlı insansız hava araçlarına yönelik ihracat yasağını atlatarak,  İHA teknolojisinde yükselen bir güç haline geldiğini yazdı.

Bayraktar TB2 ve ANKA, Türkiye’nin doğusu ve güney doğusunda bölücü terör örgütüne karşı verilen mücadelede devrim yaratarak, terör gruplarının hareketini sınırladı. Ülke sınırları içerisinde İHA destekli icra edilen operasyonlarla birlikte, örgüt yok olma noktasına geldi. 7.300 metre rakımda 24 saat uçuş yapabilen ve 150 kg yük taşıma kapasitesine sahip silahlı İHA’lar tam anlamıyla terörle mücadelede bir doktrin değişikliğine neden oldu desek yanılmış olmayız.

Suriye güneyinde, YPG/PKK terör koridorunun da temizlenmesinde başat rol üstlenen İHA’lar, uzun uçuş saatleri, muharebe sahası tecrübesi ve yetenekli İHA pilotlarının da katkısıyla, İdlib bölgesinde elde edilen ve edilecek başarılarda önemli bir unsur teşkil edebilir. Ancak kara birliklerinin icra edeceği başarılı kara harekatı her zaman muharebenin ana unsurudur.

Savunma Bakanlığının yayınladığı görüntülerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye İdlib’deki rejim hedeflerinin topçu ve İHA unsurları ile birlikte imha edildiği görüntüleri de incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda İHA sistemlerini taktik sahada çok daha fazla göreceğiz, ayrıca sürü İHA sistemlerinin taktik kullanımlarının da muharebe sahasında büyük üstünlük sağlayacağı aşikardır.

İnsansız Hava Araçları(İHA) Tarihçesi