Uydu Haberleşme Sistemleri Servisleri

Uydu  Haberleşme Sistemleri, diğer haberleşme sistemlerinin olmadığı ve yeteneklerinin kısıtlı kaldığı durumlarda bizlere büyük katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda, bu yazımızda temel uydu hizmetlerinden bahsedeceğiz.

Televizyon ve Radyo Hizmeti
Prensip basittir. Evinizin dışında 60 santimetre çapında bir uydu anteni kuruyorsunuz. İçeriye bu antene bağlı TV kanallarına erişmenizi sağlayacak bir terminal kuracaksınız. Ve buradan binlerce TV kanalına ve ayrıca radyo kanalına erişebilirsiniz. Bu tek yönlü veri akışı, televizyon programlarının toplandığı ve uyduya gönderildiği teleport denen aygıttan başlar.
Televizyonla ilgili ikinci servis, “uydu haber toplama ve yayın yapma” servisidir. Bunu şöyle anlatabiliriz. Sahada bir gazeteci olduğunuzu kabul edelim. Yapmış olduğunuz röportaj, anlık olarak uydu araçlarında bulunan terminaller vasıtasıyla doğrudan yayınlanabilmektedir. Bu sistemlerle sık sık haber stüdyolarında karşılaşabiliriz.

Uydu Telefonu Hizmeti
Başka bir hizmet türü telefon servisi. Uydu telefonu, sadece küçük bir antenle dünya üzerindeki herhangi bir yerden ve en önemlisi 3G/4G/LTE kapsama alanında olmayan yerlerden aramanızı sağlar. Özellikle büyük afetlerde ve acil durumlarda altyapı hasarları ve kullanım yoğunluğu gibi nedenler ile tüm haberleşme sistemlerinin kesintiye uğradığı anlarda kesintisiz hizmet sunar.

İnternet Hizmeti
Uydudan internet servisi hakkında konuşalım. ADSL, karasal alanın nüfus yoğunluğunun bulunduğu bölgelere yayılmıştır, ancak nüfus yoğunluğunun yeterli olmadığı yerlerde, fiber optik gibi karasal altyapıların dağıtımı, operatörler için yeterince karlı değildir. Bu durumda, uydu çözümleri önem kazanmaya başlar. Prensip son derece basittir. TV için dışarıda bir uydu anteni kuracak olursanız, buna internet için kutu içine anten yerleştireceksiniz. Bu uydu kutusu, bir yandan Internet’e erişime izin verecek ve diğer yandan da IP telefon üzerinden ses kullanımına izin verecek. Bir ADSL kutusu gibi düşünebiliriz, tam olarak aynı hizmetleri yapar. On yıl önce, verileri internet üzerinden telefon hattına göndermek ve uydu üzerinden almak için bir telefon hattı tutmamız gerekiyordu. Ama bütün bunlar sona erdi, artık tamamen uydudan gönderebiliyoruz. Ve bu teknolojik evrimin sebebi, artık daha fazla veri akışına izin veren iletişim uyduları teknolojisinin evrimidir, bu yüzden teknolojik gelişmeler, bu hizmeti kullanıcılar için son derece ucuz hale getirmektedir.

Veri Toplama Hizmeti
Son olarak, veri toplama hizmetimiz var. Deniz hayvanlarını izlemek ve yaşam biçimlerini, göç kalıplarını öğrenmek gibi örnekleri verebiliriz.

Uydu sistemleri vasıtasıyla veri toplama hizmeti, özellikle Nesnelerin İnternetinin (İOT) gelişmesi ve “M2M (Machine to Machine) adını verdiğimiz makineler arası iletişim ile daha büyük önem kazanacaktır.

Kaynak: 

https://www.coursera.org/learn/satellite-communications/lecture/eL7bD/a-variety-of-services