Yapay Zeka ve 5G Teknolojileri Üzerine Bir Değerlendirme

Beşinci Nesil Kablosuz (5G) ve Yapay Zeka (AI), muhtemelen her iki teknolojiyi de yeni bir seviyeye fırlatabilecek karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki oluşturmak zorundadır. 5G, aslında son derece karmaşık bir teknolojidir ve doğası gereği kaotik bir yapı ile karakterize edilir.

Sitelerin verimli bir şekilde nasıl dağıtılacağı veya büyük MIMO sitelerinin faydalarından tam olarak nasıl yararlanılacağı, operatörlerin karşılaştığı zorluklardan sadece birkaçıdır. Bakım ve saha planlama operasyonları önemli ölçüde daha karmaşıktır ve yapay zeka mükemmel cevabı temsil edebilir.

Alanlar arası ve çok boyutlu verileri analiz edebilen, hassas 5G ağ planlamasına, akıllı MIMO’ya ve bulut ağ kaynaklarının ve kapsamının dinamik optimizasyonuna olanak tanıyan AI algoritmaları  5G ağlarının ihtiyaç duyduğu düzeni getirerek daha sorunsuz ve verimli çalışmalarını sağlayabilir. Ve muhtemelen operatörlerin % 50’den fazlasının 2020 yılına kadar 5G ağlarında yapay zekayı benimsemeyi beklemelerinin nedeni budur. 

Öte yandan AI, düzgün çalışması için büyük miktarda veri ile beslenmelidir. Şu anda mevcut altyapımız, makinelere onları tam potansiyellerine ulaştırmak için gereken bilgileri sağlayamıyor. 5G teknolojisi ileriye doğru büyük bir adımdır. Neredeyse hiç işlem gecikmesi olmadan çalışır ve dördüncü nesil kablosuzdan (4G) neredeyse 100 kat daha hızlı bir çalışma hızına ulaşabilir .

Akıllı telefonlardan ev aletlerine, otonom araçlara ve sensörlere kadar hayal edebileceğimiz her cihazı bağlayacak bir teknolojidir .  Bu hız ve verimlilik, yeni akıllı mega şehirlerin temelini oluşturuyor, yani sadece veriler çok daha fazla olmayacak, aynı zamanda birçok ek kaynaktan alınacağı için daha da çeşitlenecek. 5G’nin ürettiği tüm veriler nihayet yapay zekaya sahip yeni yürümeye başlayan çocuklarımızın tamamen yetişkin olmaları için ihtiyaç duydukları “yemeği” temsil edebilir.

Ancak bu ilişki risklerden yoksun değildir. Birçoğu, 5G’nin AI’ya sağlayabileceği çok miktarda verinin mahremiyete saygı duyulmadan elde edilebileceğini düşünüyor. Geçmişte büyük miktarlarda kişisel verinin vicdansız kuruluşlar tarafından kötü niyetle sosyal medyada paylaşılmasıyla yaşananlar, 5G/AI eşleşmesi ile çok daha büyük bir ölçekte tekrar gerçekleşebilir.

Bunun olmasını önlemek için yeni yasalar mutlak bir zorunluluktur, ancak bu teknoloji hayata geçmeden önce yasal altyapısı oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.