Beyaz Zambaklar Ülkesinde-Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, 1923 tarihinde, Rus yazar Grigory Petrov (asıl adı Grigory Spiridonoviç Petrov’dur) tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Zor dönemler yaşayan Finlandiya’nın, kısa süre içinde eğitim ve kültür hamlesi ile nasıl kalkındığını anlatır.

Toplum, doğru hedeflere yönlendirildiğinde başarabileceklerinin sınırlarının olmadığını bizlere gösterir ve yine aynı toplumun küllerinden nasıl doğduğunu anlatan önemli bir yol haritasıdır.

Başta eğitimciler olmak üzere, işverenler, mühendisler,  hâkimler ve çiftçilerin bizatihi okumasını tavsiye ederim. Üretimin artırılmasından tutun da, özverili bir mühendis nasıl olur, hâkim için adalete bağlılık ne demektir sorularına güzel cevaplar bulabilirsiniz. Ancak kitabı okurken, günümüz şartlarında değil de 1920’li yıllarda yazıldığını göz önünde tutarak okursanız daha verimli olabilir diye düşünüyorum.

 Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, harp yıllarında genç subaylara tavsiye ettiği kitap şeklinde kapağında not içerir birçok basımında. Zira eserde, komutanların nasıl davranması gerektiği hakkında bazı ipuçlarını da vermektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde eserinin, Finlandiya ve diğer ülkelerde, ülkemizde olduğu kadar yaygın bilinmediği yönünde bir iddia da dolaşmaktadır, mutlaka sizler de duymuşsunuzdur. Finlandiya’ya gitmedim, ancak yapmış olduğum yurt dışı seyahatlerinde bunu destekleyecek birkaç durumla karşılaştım diyebilirim.

Eserde, en etkileyici bulduğum bölümü sizlerle paylaşmak isterim;

“Yöneticiler -iyi ya da kötü, kahraman ya da canavar- ne olursa olsun, her zaman kendi uluslarının etkisi altındadır. Onlar ulusal ruhun kopyasıdır, halk yığınlarının eseridir. Onlar her zaman ulusun kendisi nasılsa öyledirler. Her ulus müstahak olduğu hükümete, layık olduğu yöneticilere maliktir.”

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, idealist ve gelecek ile ilgili hayalleri olan tüm toplum bireyleri için güdüleyici ve tek nefeste okunabilecek bir kitap…