Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

Harari, Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu bizlere anlatıyor. Sapiens, insan türü için büyük öneme sahip olan ve 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlıyor.
Yazar, bilimsel terimlerle fazla bunaltmayan, kolay okunabilen bir üslup ile insan türü nerden doğdu, nasıl evrimleşti, yayıldı, neleri değiştirdi: bu değişimleri kendisi yaşarken çevresinde nasıl değişimler gerçekleşti ve bu devinimin bireylere, topluluklara, imparatorluklara ve günümüz devletlerine yansımalarına kadar uzanan bir yapıt sunuyor bizlere.
Sapiens içerisinde bazı örneklerde İstanbul ve İzmir karşılaştıması, Cumhuriyet dönemi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz, şaşkınlık yaşamayın çünkü yazarın isteği üzerine yayımlanan her ülkeye has yerel örnekler verilmesi belirtilmiştir.
Eleştirel açıdan baktığımızda işe sürükleyici ve sosyolojik yönü ağır basan bir kitap olmasına rağmen bilimsel anlatımı zayıf kalmıştır diyebiliriz. Ancak bu anlaşılır dili sayesinde farklı konulardan birçok bilgiye okuyucuya sunmuştur. Aslında tüm insanlığın kitap okuma seviyesi düşünüldüğünde kullanmış olduğu metod başarılıdır diyebiliriz.

Sapiens eserinden bir alıntı yapalım o halde:

“Homo Sapiens, bu kritik eşiği aşıp on binlerce kişiden oluşan şehirler kurmayı ve milyonlarca insanı yöneten imparatorluklar oluşturmayı nasıl başardı? Bunun sırrı muhtemelen kurgunun ortaya çıkmasıydı. Ortak bir mite inanan çok sayıda yabancı başarılı işbirliği yapabilirlerdi.”


Son sayfasına kadar ilgi duyacağınızdan eminim ki, anlatılan bizatihi kendi geçmişimiz. O yüzden geçmişiniz için ayırdığınız zamana değecektir diye düşünüyorum….