Homo Deus

Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari’nin geçmişin kısa bir tarihini anlattığı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens sonrasında, öngörülerini kaleme aldığı şahane eserdir. Geleceğe dair bir şeyler okumak isteyenler için güzel bir yapıttır… Homo Deus, yazarın Sapiens’ini okuduktan sonra yüksek bir beklentiye karşılık verdi diyebilirim. Her ne kadar sade bir dille yazılmış olsa da çok can alıcı noktalarda kendinizi bulabilirsiniz.  Bir devam eseri olması nedeniyle Sapiens sonrası okumanızın faydalı olacağı kanaatindeyim. Özellikle dinlerin ve toplumun yarattığı etik ve ahlak şablonları hakkında tutucu tavırlarımızdan soyutlanarak okumamız gerektiğini söyleyebilirim.

Alıntı yapacak olursak:

“Geleceğimizi piyasa güçlerine emanet etmek tehlikelidir. Çünkü bu güçler insanlığın ortak çıkarları yerine piyasanın çıkarlarını savunacaktır. Piyasanın eli, görünmez olduğu kadar kördür, eğer denetimden muaf olursa küresel ısınma tehdidi ya da yapay zekânın tehlike potansiyeli karşısında başarısız olur. Tüm bu işleyişlerin ardında ipleri elinde tutan birileri olduğuna dair genel bir inanış var. Demokrat politikacıların ya da otokrat despotların yerine dünyayı gizlice yöneten bir milyarderler zümresinin her şeyi kontrol ettiğini düşünüyorlar. Sistemin karmaşıklığını hafif alan bu tip komplo teorileri hiçbir yere varmaz. Gizli odalarda purolarını tüttürüp viskilerini yudumlayan birkaç milyarderin, bırakın dünyayı kontrol etmeyi, olup biten her şeyi anlamasına bile imkân yoktur. Acımasız milyarderlerin ve dar menfaat gruplarının bugünün kaotik dünyasında tutunabilmeleri, olan biteni herkesten daha iyi okumalarıyla değil sınırlı hedeflere sahip olmalarıyla ilgilidir. Kaotik dar bir bakış açısıyla hedefe odaklanmanın birçok avantajı vardır ve milyarderlerin gücü de hedefleriyle doğru orantılıdır.”

Son olarak, Homo Deus, bir çırpıda okunacak seviyede sürükleyici olsa da kenara atılacak bir kitap değil, kavramlar üzerine fikir yürütmenin, notlar almanın çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca bakınız…

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari