Zamanın Kısa Tarihi: Stephen Hawking

Zamanın Kısa Tarihi ya da özgün adıyla A Brief History of Time, Profesör Stephen Hawking’in ilk kez 1988’de yayınlanan bilim kitabıdır. Hawking, uzay bilimi ile ilgili, büyük patlama, kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı gibi kavramları basit bir dille anlatmıştır.

Kitabın arka kapağında “Time” tarafından yazılan “Bedeni, tekerlekli sandalyesinin tutsağı. Ama beyni o denli hareketli ki, evrenin gizlerini gün ışığına çıkarabilmek için zamanın ve uzayın uçsuz bucaksızlığında sanki dörtnala koşuyor” cümlesini çok etkileyici buldum ve Hawking hakkında ne zaman bir şey okusam, aklıma ilk olarak bu söz gelir.

Aydınlatıcı bir içeriğe sahip olmasına rağmen, anlaşılmadığı şeklinde eleştirileri de mevcuttur. Ancak , Hawking in evren ve zaman hakkında kullanmış olduğu benzetmeler, kullandığı resim ve grafik gibi görsellerle, konuyu daha anlaşılır hale getirdiğini söyleyebilirim.

Kitap, o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmış olmasına rağmen gözlem teknolojilerinde meydana gelen gelişmelerin neticesinde ortaya çıkan bilgilerin,aslında Hawking in bakış açısı doğrultusunda ilerlediğini görmekteyiz. Dostlar, okuyalım çünkü bilgi hazır bir şekilde bizi bekliyor. Bilişsel devrim öncesi insanların bilgi için neler yaptığını, neler yaşadığını düşünün ve alın bu kitabı okuyun…