DLNA  Nedir?

DLNA (Digital Living Network Alliance) farklı veya aynı marka telefon, bilgisayar, kamera, DVD Player, televizyon gibi cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan yazılım ve bağlantı türünün adıdır.Medya içeriklerinin cihazlar arasında akışını sağlayan DLNA’in temelleri 2003 yılında Sony tarafından atılmış, DLNA destekli cihaz sayısı yıl itibariyle 500 milyonu aşmıştır. DLNA sertifikalı ürünler arasında akıllı telefonlardan akıllı televizyonlara, kablosuz bağlantı özelliğine sahip fotoğraf makinelerinden NAS depolama cihazlarına, masaüstü/dizüstü bilgisayarlardan konsollara ve yazıcılara kadar pek çok cihaz bulunmaktadır.

 Biraz daha somut anlatacak olursak; herkesin evinde  bir televizyon, bir cep telefonu, mp3 çalar, video oynatıcı, bilgisayar vb. mevcuttur.  Dolayısıyla gündelik yaşamımızın birer parçası haline gelen bu cihazların tamamı farklı amaçlarla hizmet vermek için tasarlanmıştır. İşte bu tüm cihazların birbirine ihtiyaç duyduğu anda DLNA ortaya çıkmıştır.

Mesela,bu sayede;Televizyon film izlemek için illa DVD veya CD oynatıcıya ihtiyacınız yoktur. DLNA teknolojisi ile bilgisayarınızdaki filmleri kablosuz ağ ile anında televizyonunuzdan izleyebilirsiniz.Cep telefonunuzda bulunan resim, müzik veya film gibi medya dosyalarını bilgisayarınızdan veya televizyonunuzdan kablosuz ağ ile görebilirsiniz.Video kameranızdan çektiğiniz görüntüleri canlı olarak bilgisayarınıza gönderebilir, yine canlı olarak internet üzerinden sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.Fotoğraf makinenizden çektiğiniz fotoğrafı DLNA ile anında yazıcınızdan bastırabilirsiniz. Televizyonunuzda izlediğiniz bir maçı, aynı anda cep telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz.