FPGA nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

FPGA (Programlanabilir Mantık Blokları-Field Programmable Gate Arrays) üretimden sonra yapılandırılabilen entegre devrelerdir. FPGA’lar, uygulamaya özel entegre devrelerin yapabileceği herhangi bir işlevi yerine getirebilir ve geleneksel CPU’lara göre çeşitli avantajlar sunabilir. FPGA’ler algoritmik paralellikten (düşük seviyeli paralellik dâhil) faydalanabilirler ve daha hızlı işlem süreleriyle sonuçlanan genel amaçlı işlemcilere kıyasla daha az mantık işlemi ile sonuçlara ulaşabilirler. FPGA’lar son zamanlarda dijital sinyal işleme, görüntüleme ve video uygulamaları ve şifreleme gibi alanlarda uygulama alanı bulmuşlardır.

FPGA Uygulamaları

Programlanabilir nitelikleri nedeniyle FPGA’lar birçok farklı pazar için ideal bir seçimdir. 

Ses, Video ve Görüntü İşleme –  FPGA’lar , çok çeşitli ses, video ve görüntüleme uygulamaları için daha yüksek esneklik, daha hızlı pazara sunma süresi ve daha düşük  mühendislik maliyetleri  sağlar.

Otomotiv Sektörü – Sürücü destek sistemleri, konfor, rahatlık ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri için uygun çözümler üretir.

Broadcast & Pro AV – Üst düzey profesyonel yayın sistemleri için Yayın Hedefli Tasarım Platformları ve çözümleriyle değişen gereksinimlere daha hızlı adapte olmayı sağlar.

Tüketici Elektroniği – Yakınlaştırılmış ahizeler, dijital düz panel ekranlar, bilgi cihazları, ev ağı gibi tam özellikli tüketici uygulamalarına uygun maliyetli çözümler sunar.

Veri Merkezi – Bulut dağıtımlarına daha fazla değer katmak için yüksek bant genişliği, düşük gecikmeli sunucular, ağ iletişimi ve depolama uygulamaları için tasarlanmıştır.

Yüksek Performanslı Bilgi İşlem ve Veri Depolama – Ağa Bağlı Depolama (NAS), Depolama Alanı Ağı (SAN), sunucular ve depolama cihazları için çözümler sunar.

Güvenlik – Erişim kontrolünden gözetim ve güvenlik sistemlerine kadar güvenlik uygulamalarının değişen ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunar.

Kablolu İletişim – Paket İşleme, Framer / MAC ve daha fazlası için uçtan uca çözümler sunar.

Kablosuz İletişim – Kablosuz ekipman için RF, temel bant, bağlantı, taşıma ve ağ çözümleri, WCDMA, HSDPA, WiMAX ve diğerleri gibi standartları göz önünde bulundurur.

Kaynakça:

1)Çeviri: Current Challenges and Future Research Areas For Digital Forensic Investigation-
David Lillis, Brett A. Becker, Tadhg O’Sullivan and Mark Scanlon

2) https://www.xilinx.com/products/silicon-devices/fpga/what-is-an-fpga.html