MIMO Nedir?

Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MIMO), aynı anda daha fazla veri aktarmak için çok sayıda verici ve alıcı kullanan kablosuz bir teknolojidir. 802.11n ile tüm kablosuz ürünler MIMO’yu destekler. Teknoloji 802.11n’nin, 802.11n içermeyen ürünlerden daha yüksek hıza ulaşmasını sağlar.
MIMO’yu uygulamak için mobil cihaz veya erişim noktası (AP) MIMO’yu desteklemelidir. En iyi performans ve aralık için hem istasyon hem de AP, MIMO’yu desteklemelidir.
MIMO teknolojisi, çoklu yol adı verilen doğal bir radyo dalgası kullanır. Çoklu yol ile, iletilen bilgiler, duvarlar, tavanlar ve diğer nesnelerden yansır, alıcı antene farklı açılardan ve farklı zamanlarda birçok kez ulaşır. Çok yollu MIMO teknolojisi, eklenen bir mekansal boyuta sahip çok sayıda, akıllı verici ve alıcıları kullanır; bu da performans ve aralığı artırır.
MIMO, antenlerin farklı yollardan gelen ve farklı zamanlarda gelen veri akışlarını birleştirmesini sağlayarak alıcı sinyal yakalama gücünü arttırır. Antenler, mekansal akışlardan daha fazla olduğunda, alıcı çeşitliliği katlayabilir ve menzilini artırabilir.
Daha çok anten genellikle yüksek hızlara ulaşmamızı sağlar. Üç antenli bir kablosuz adaptör 600 Mbps hızına sahip olabilir. İki antenli bir adaptör 300 Mbps hızına sahiptir. Yönelticinin birden çok antene ihtiyacı vardır ve mümkün olan en yüksek hıza ulaşmak için 802.11n’in tüm özelliklerini tam olarak desteklemelidir.
Eski kablosuz cihazlar Tek Girişli Tek Çıkışlı (SISO) teknolojiyi kullanmaktadır. Bu durumda, yalnızca bir akış gönderir veya alırlar.

Kaynak:https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005714/network-and-i-o/wireless-networking.html