Semantik Web (Anlamsal Ağ) Nedir? Web 3.0 Yolculuğu

Anlamsal ağ (Semantik Web) , web içeriklerinin sadece doğal dillerde değil, aynı zamanda ilgili yazılımlar tarafından anlaşılabilir, yorumlanabilir ve kullanılabilir bir biçimde ifade edilebileceği, böylece bu yazılımların veriyi kolayca bulmasını, paylaşmasını ve bilgiyi birleştirmesini sağlamayı amaçlayan, gelişen bir internet eklentisidir.

Semantik Web kavramı ilk olarak 2001 yılının Mayıs ayında, Scientific American dergisinde W3C Başkanı Tim Berners – Lee, James Hendler ve Ora Lassila’nın ortak imzasıyla yayınlanan makalede yer alıyor. Yazılımların işini oldukça kolaylaştıran Semantik Web’in biz kullanıcılara sağladığı fayda ise, daha doğru arama sonuçlarına ulaşarak kullanışlı bir internet deneyimine erişmemiz olarak belirtiliyor. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

semantik web

WEB 3.0 Yolculuğu

Semantik Web temelde birçok teknolojinin, felsefenin ve prensibin birleşiminden oluşuyor.

Semantik Web, gün geçtikçe gücüne güç katıyor. Bu oluşumun böylesine güç kazanmasındaki en büyük rolü yine insan oynuyor. Bunu nasıl mı yapıyoruz? Arama motorlarında yaptığımız her arama, etiketlediğimiz her fotoğraf, paylaştığımız her video, kısacası oluşturduğumuz ya da var olan tüm içerikler Semantik Web’in güç kazanmasına ön ayak oluyor. Semantik Web’in geleceği hakkındaki en nitelikli yorumu ise bu oluşumun kurucusu ve geliştiricisi olan Tim Berners – Lee tarafından yapılmış. Lee, ”İnternet için bir hayal kuruyorum. Bilgisayarlar, internette yer alan tüm veriyi, içerikler ve insanlarla bilgisayarlar arasında gerçekleşen tüm işlemler gibi analiz etmeyi başaracaklar. Şu an için hayata geçirilmemiş olsa da, kullanılmaya başlandığı zaman ticaretin günlük mekanizmaları, bürokrasi, günlük yaşantımızdaki basit ve can sıkıcı işler birbirleriyle konuşan ve iletişim kuran makineler tarafından yürütülecek. İnsanlık tarihinde yüzyıllardır konuşulup duran dijital ajanlar en sonunda hayatımıza girecek.”

Yapay Zeka İlişkisi

Semantik bir çeşit zayıf yapay zekadır. Makineler tarafından anlaşılabilir doküman kavramı,makinelerin  insanlar tarafından belirlenmiş kavramları anlayabilen bir yapay zekayı öngörmez. Fakat tam olarak belirlenmiş bir problemin, tam olarak belirlenmiş süreçlerle, var olan ve tam olarak belirlenmiş veriler üzerinde çözebilen bir makine yeteneğini kasteder. Bu bağlamda Semantik web, büyük ölçekli bir uzman sistem gibi düşünülebilir.

Anlamsal ağların oluşturulmasında XML, RDF, SPARQL, OWL ve SKOS gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız…

Web 3.0 ve Blokzincir Uygulamaları Üzerine Bir Değerlendirme