WiMAX Nedir? WiMAX Uygulama Alanları Nelerdir?

WiMAX kelimesi “Worldwide Interoperability for Microwave Access” kısaltılmasıdır.  IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) 802.16 standartı ile eşanlamlıdır.  Bu standartlar, IEEE tarafından elektronik alanında geliştirilmiş olan teknolojilere verilen kod numaralarıdır. Bir noktadan birden fazla noktaya geniş bant kablosuz internet erişimi standartlarının kod numarası 802‘dir.  WiMAX teknolojisi,  IEEE’nin geliştirdiği standartlarından 802 serisinin 16 nolu koludur.

Bu teknoloji bölgesel genişbant internet için öngörülmüştür.

WiMAX  teknolojisi sabit istasyonlar için yaklaşık 50 km, mobil istasyonlar için yaklaşık 15 km çapında bir alanda etkili ve 70 Mbps hızında kablosuz internet erişimi sağlayan, daha verimli bir bant genişliği kullanımına olanak getiren, uzun mesafelerde daha fazla veri iletimini amaçlayan ve girişimlerden kaçınan ikinci nesil (second-generation) bir protokoldür. Günümüzde kullanılan kablosuz internet erişimini sağlayan Wi-Fi teknolojisi, yaklaşık olarak 30 m-100 m mesafesinde internet erişimi sağlayıp IEEE 802.11 standardını kullanırmaktadır

WiMAX ile WLAN arasındaki farklar
WiMAX ile WLAN’ın birçok ortak yanları var. Her iki teknoloji sayesinde veri aktarımı sağlanabilinir. WiMAX teknolojisi  daha geniş menzile sahip olduğu için daha çok bölgeleri kapsar. WLAN (Wireless Local Area Network) yani kablosuz yerel ağ daha çok ufak ve kişisel kullanımlar içindir.

WLAN yani Kablosuz yerel ağ örneğin işyerini kablosuz internet erişimi ile donatabilirsiniz ve 30m ile 300m arası menzile ulaşabilirsiniz. Açık alanda 10km’ye kadar ulaşmak mümkündür ama pratikte bunu başarmak pekte o kadar kolay değildir. Oysa WiMAX 50km menzili ve yüksek veri aktarma hızı ile WLAN teknolojisinin çok daha önündedir.

WiMAX LOS ve NLOS Teknolojileri

Başlangıçta 10–66 Ghz frekans aralığında hizmet vermek amacıyla tasarlanmış olan WİMAX, bu haliyle görüş açısı hattı, LOS (Line of Sight), gerektirmektedir. IEEE 802.16a standardı ile daha sonra 2–11 Ghz ‘a kadar olan frekans aralığı da eklenmiştir. Eklenen bu frekanslar ve görüş açısı bulunmayan hat, NLOS (None Line of Sight), performansı sayesinde WIMAX istasyonlarının yüksek yapılar veya kuleler yerine bina üstlerine kurulabilir olması da aynı zamanda kablolu internetin sağlamadığı rahatlığı sağlamaktadır.

WiMAX Uygulamaları

  • Fiber optik kablonun son kilometre dağılımı WİMAX ile yapılabilir.
  • WiMAX teknolojisi sayesinde daha kaliteli bir şekilde ses iletimi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Bugüne kadar sadece lisanslı spektrumun erişim imkanı olan WiMAX tabanlı teknolojiye, 3.65GHz bant genişliğinin getirdiği avantajla kablosuz bağlantı operatörleri de erişebilmektedir.
  • Talebe bağlı geniş bant (Broadband on-demand) kullanılabilir.
  • WiMAX dağıtımları sadece konutsal ve kurumsal kullanıcılara değil, aynı zamanda kablosuz bağlantı noktaları ya da 3.nesil GSM hizmetleri hücresel kuleleri için de bir omurga olarak dağıtılabilir. Buna hücresel toplayıcı omurga (Cellular Backhaul) da denir.
  • WiMAX teknolojisi VOIP (Voice Over Internet Protocol), video konferans, interaktif oyun, çoklu ortam duraksız işlem (multimedia streaming) gibi yüksek veri hızlı uygulamaların gereksinimlerini karşılar.
  • Bazı ağlarda WiMAX baz istasyonlarından çekirdek ağa doğru oluşan trafiği kontrol etmek amacıyla WiMAX uyumlu bağlantılar kullanılır.
  • WiMAX uyumlu ürünler, gelişmiş ağlarda ip bağlantılarını ve bir ağdan başka bir ağa köprüleme çözümlerini sağlama görevlerini üstlenirler.

Geçmişten Günümüze Hücresel Haberleşme Sistemlerinin Gelişimi

Kaynaklar:

(1)https://adslturk.net/wimax-nedir-nerelerde-kullanilir/

(2)https://bidb.itu.edu.tr/eskiler/seyirdefteri/blog/2013/09/07/wimax

(3)https://slideplayer.biz.tr/slide/2792822/

(4)https://www.researchgate.net/figure/2-NLOS-transmission-and-LOS-transmission_fig5_228406470