WordPress Nedir? Neden WordPress Kullanmalısınız?

WordPress, web siteleri ve bloglar oluşturmak için kullanılan bir yayın platformudur. Son derece özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzüne izin verir.

WordPress dünya çapında milyonlarca web sitesine güç vermekte ve birçok büyük marka WordPress kullanmaktadır: CNN, PlayStation, New York Times Blogları, People Magazine ve hatta Ford – hepsi WordPress kullanıyor! Oldukça etkileyici bir kullanıcı listesi, eğer büyük dev firmalar için yeterince iyiyse, siteniz için yeterince iyidir diyebiliriz.

Şimdi size web sitenizi WordPress üzerinde oluşturmanız için en önemli 7 gerekçeden bahsedeceğim.

Sebep 1: Yaygın kullanım…

Açık kaynak kodlu bir CMS (Content Management System-İçerik Yönetim Sistemi) olarak dünyayı kasıp kavurmakta, Ağustos 2011 itibarıyla, “dünyadaki en iyi web sitelerinin % 14,7’si  WordPress tarafından desteklenmektedir. WordPress, kullanım kolaylığı nedeniyle genellikle web tasarımcıları, web geliştiricileri ve kullanıcılar tarafından her zaman övülmektedir. Bu kadar popüler olmasının ve büyümesinin  nedenlerinden biri de budur.

İşte size bir istatistik:

Ağustos 2011 itibarıyla WordPress, tüm yeni web sitelerinin % 22’sini desteklemektedir. – Rao, Leena (19 Ağustos 2011). “WordPress Artık ABD’deki Yeni Aktif Web Sitelerinin Yüzde 22’sine destekliyor”. TechCrunch

Sebep 2: Artık sadece blog yazmak için değil.

Uzun zaman önce birisi WordPress dediğinde herkes otomatik olarak blog yazmayı düşünüyordu. Blog yazmak için hala en iyi çözüm olsa da, uzun bir yol kat etti ve iş siteleri, iş ilanları, sınıflandırılmış reklamlar içeren siteler vb. dahil olmak üzere birçok farklı web sitesi türünü güçlendirmek için kullanılan çok kapsamlı bir İçerik Yönetim Paketi (CMS) haline geldi.

Neden 3: Uygun maliyetlidir… Ücretsizdir!

WordPress ile aynı şeyi yapabilen özel bir CMS’ye sahip olmak çok pahalıya mal olur; bu nedenle WordPress ile tasarruf edebilirsiniz. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok, WordPress ücretsiz olarak kullanılabilir ve özelleştirilebilir. WordPress gibi, eklentiler de genellikle ücretsizdir.

Bu eklentiler genellikle sadece ücretsiz değil, aynı zamanda açık kaynaklıdır. Bu, WordPress gibi, gerekirse düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.

Sebep 4: Esnektir

WordPress ile ilgili harika bir şey, yukarıda bahsettiğim gibi, tamamen açık kaynak olmasıdır – bu, WordPress’i çalıştırmak için kullanılan kaynak kodunun herkese açık olduğu anlamına gelir.

Bu, herhangi birinin gerekirse kodu değiştirebileceği ve WordPress’i ihtiyaç duyduğu şekilde özelleştirebileceği anlamına gelir. Genellikle bu gerekli değildir, ancak platform için oluşturulan tüm eklentilerin ve temaların (şablonların) da açık kaynak olduğu anlamına gelir!

Sebep 5: SEO dostudur

Google gibi arama motorları, iyi yazılmış kod kullandığı için WordPress’i sever. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO-Search Engine Optimization) ile bir adım önde başlamak istiyorsanız, WordPress web sitenize ve / veya blogunuza gitmenin yoludur.

Web sitenize yeni içerik eklediğinizde, arama motorlarına sitenizin canlı ve iyi olduğunu söyler ve  böylece organik aramalar yoluyla bulunma ihtimalinizi yükselterek web sitenizin sıralamasını ve yaygınlığını artırır.

Sebep 6: Dünya çapında bir topluluk tarafından desteklenmektedir.

WordPress açık kaynaklı olduğu için, onu daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için çalışan tam anlamıyla yüz binlerce insan vardır. WordPress, yeni işlevler, hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltmeleriyle düzenli olarak güncellenir.

Sebep 7: Kullanımı kolaydır!

Bu belki de WordPress ile ilgili en sevdiğim şey. WordPress’i nasıl kullanacağınızı öğrenmek için teknik bir dahi olmanıza gerek yok.  Microsoft Word’ün nasıl kullanılacağını biliyorsanız, bu altyapı sizin için yeterlidir.