Wowza Nedir? Video Streaming Teknolojisi Hakkında…

Video Streaming Nedir?

İlk web siteleri bir veya iki resimli basit metin sayfalarıydı. Ancak bugün, yeterince hızlı internet bağlantısı olan herkes yüksek çözünürlüklü filmler izleyebilir veya  internet üzerinden görüntülü arama yapabilir. Bu, streaming (akış) adı verilen bir teknoloji sayesinde mümkündür. Bu çerçevede streaming teknolojilerine örnek olması açısından wowza incelemesi de yapacağız.

Streaming, ses veya video dosyalarının bir sunucudan istemciye sürekli iletilmesidir. Daha basit bir ifadeyle, streaming;  internete bağlı istemcilerin TV izlemesi ya da  cihazlarıyla podcast dinlemesi durumlarında gerçekleşir. Streaming ile, istemci cihazda oynatılan medya dosyası uzakta saklanır ve internet üzerinden  birkaç saniyede istemciye iletilir. Video Streaming Altyapısı Bileşenlerinden wowza incelemesi öncesinde bahsedeceğiz.

Streaming ve Downloading arasındaki fark nedir?

Streaming gerçek zamanlıdır ve medya dosyalarını indirmekten daha etkilidir. Bir video dosyası indirilirse, tüm dosyanın bir kopyası cihazın sabit diskine kaydedilir ve videonun tamamı indirme işlemini tamamlayana kadar video oynatılamaz. Bunun yerine streaming varsa, tarayıcı videoyu gerçekten kopyalayıp kaydetmeden oynatır. Video, bir defada tüm dosya yükleme yerine bir seferde biraz yüklenir ve tarayıcının yüklediği bilgiler yerel olarak kaydedilmez.Bir göl ve dere örneğini düşünürsek, burada streaming dereyi temsil ederken; downloading gölü temsil edecektir.

Streaming Nasıl Çalışır?

Internet üzerinden gönderilen diğer veriler gibi, ses ve video verileri de veri paketlerine bölünmüştür. Her paket küçük bir dosya parçası içerir ve istemci cihazdaki tarayıcıda  ses veya video oynatıcı veri paketlerinin akışını alır ve bunları video veya ses olarak yorumlar. Metin ve hareketsiz görüntüler göndermek yerine, internet üzerinden video göndermek, veri aktarımını TCP / IP’den daha hızlı bir şekilde yapılmasını gerektirir.

Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) Akışı Nasıl Geliştirir?

UDP bir taşıma protokolüdür, yani veri paketlerini ağlar arasında taşımak için kullanılır. UDP, Internet Protokolü (IP) ile birlikte kullanılır ve birlikte UDP / IP olarak adlandırılırlar. TCP’den farklı olarak, UDP, veri iletmeden önce bir bağlantı açmak için syn-ack mesajlar göndermez.  Sonuç olarak, veri iletimi, TCP yoluyla olduğu kadar uzun sürmez ve bazı paketler yol boyunca kaybedilse de, kullanıcının kaybolanları fark etmesi güçtür. Internet’in çoğu TCP( İletim Denetimi Protokolü)’yi kullanır. Bu aktarım protokolü, bir bağlantı açmak için dikkatlice syn-ack bildirim içerir. Bağlantı açıldığında ve iletişim kuran iki cihaz,syn-ack paketleri gönderiyorsa, TCP, iletimin güvenilir olmasını ve tüm paketlerin sırayla gelmesini sağlar.

Akış için hız, güvenilirlikten çok daha önemlidir. Örneğin, birisi çevrimiçi bir TV şovunun bir bölümünü izliyorsa, bölümün her karesi için her piksel bulunmamalıdır. Kullanıcı, bölümün oturmaktan ve iletilecek verilerin bir bitini beklemekten çok normal hızda oynatılmasını tercih eder. Bu nedenle, birkaç kayıp veri paketi büyük bir sorun değildir ve bu nedenle akış UDP’yi kullanır.

Video Streaming Altyapısı Bileşenleri

  1. Broadcast yapacak client.
  2. Media Server
  3. Signalling Server
  4. Viewer olacak olan client

Wowza incelemesi…

Wowza Medya Sunucusu, canlı ve isteğe bağlı video/ses akışı, video/ses/metin sohbeti ve kayıt için birleştirilmiş, endüstriyel olarak güçlü bir medya sunucusudur. H.264 içeriğinizi herhangi bir ekrana (masaüstü, mobil ve oturma odası) tüm popüler medya platformlarına taşıyabilir. Wowza, videoyu işleyip yayınlayacak Java diliyle yazılmış bir streaming motorudur. Kullanıcıların canlı akış(yayın) isteğini karşılamak için birçok cihaz dijital cihazlar tarafından desteklenmektedir. David Stubenvoll ve Charlie Good tarafından 2005 yılında kurulan Wowza, Java tabanlı platformda geliştirilen birçok ürüne ve çözüme sahiptir. Canlı yayınlar için mükemmel bir çözüm olduğundan kullanıcı Wowza Engine Server’ı bilgisayarına kurarak,Wowza Engine Server Manager ile kullanabilir ve istenirse bir web sitesine de entegre edilebilir.

Developer’lar için özel API’ı mevcuttur ve sistemin arka planındaki servisleri yönetme şansı sağlamaktadır.. Ürünün avantajlarından birisi, bir çok streaming formatını destekliyor olmasıdır. Java API yapısı sayesinde streaming servis yönetimi de basittir.

Kaynakça:

1)https://www.wowza.com/

2)https://medium.com/@oziie/wowza-streaming-engine-ve-mongodb-entegrasyonu-java-api-5ce976531f5

3)https://medium.com/@doyanaydun/canl%C4%B1-video-streaming-altyap%C4%B1s%C4%B1-kurma-2-28503bf4e766

4)https://www.cloudflare.com/learning/performance/what-is-streaming/