2021 Yılının En Büyük 5 Teknoloji Trendi

2020’nin geri kalanının nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmediğinden 2021 hakkında tahminlerde bulunmak biraz tuhaf karşılanabilir. Fakat 2020 yılında tüm dünyayı etkileyen ve değişimlere sebep olan olaylar göstermiştir ki, teknoloji de hayatımızın diğer bölümleri kadar bu gelişmelerden etkilenmiştir. Açık olan bir başka şey de, günümüzün en önemli teknoloji trendlerinin, karşı karşıya olduğumuz birçok zorlukla başa çıkmamıza ve bunlara uyum sağlamamıza yardımcı olmada büyük rol oynayacağıdır. Teknoloji trendleri, evden çalışmaya geçişten kamusal alanlarda nasıl görüşme yapacağımıza ve etkileşime gireceğimize dair yeni kurallara kadar pek çok alanda değişimi yönetmede itici güç olacaktır. Önümüzdeki yıllarda etkin rol oynayacağı değerlendirilen teknoloji trendleri şöyle sıralanmaktadır:

Yapay Zeka (YZ):

Yapay zeka, şüphesiz şu anda en büyük teknoloji trendlerinden biridir ve 2021 boyunca da çevremizdeki dünyayı yorumlamamıza ve anlamamıza yardımcı olacak daha değerli bir araç haline gelecektir. Sağlık hizmetleri, enfeksiyon oranları ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için aldığımız önlemlerin başarısı hakkında topladığımız veri hacmi artmaya devam edecektir. Bu durum, makine öğrenimi algoritmalarının bizim için ortaya çıkardığı çözümlerde daha bilgilendirici olacağı ve giderek daha karmaşık hale geleceği anlamına gelmektedir.

Robotik, Dronlar ve Araç Otomasyonu:

Toplu taşımayı kullanan yolcuların hacmi, yerel koşullara bağlı olarak değişim sergiledikçe sürücüsüz araçlarla ilgili girişimler artan bir hızla devam edecektir. Toplu taşıma ağlarında verimliliği artırmak, hizmet sağlayıcıların yanı sıra sivil otoriteler için bir öncelik olacaktır. Burada insan işgücü maliyetlerini düşürmek, müşteri talebi etrafındaki belirsizliği dengelemeye yardımcı olacaktır. Öte yandan son yıllarda ortaya çıkan yaşlı ve hasta bakımında robotların kullanımı, özellikle yaşlılar gibi enfeksiyona karşı en savunmasız olan toplum üyeleriyle etkileşim söz konusu olduğunda, giderek daha önemli hale gelecektir. Ayrıca dronlar da hayati ilaçları sağlamak için kullanılabilecek ve bilgisayarlı görme algoritmalarıyla donatılarak, viral bulaşma riskinin arttığı yerleri belirlemek için, halka açık alanlardaki insan yoğunluğunu izlemek amacıyla daha sık başvurulan bir teknoloji haline gelecektir.

Hizmet Olarak Sunulan Devrim:

Bulut tabanlı platformlar aracılığıyla, yaşamak ve çalışmak için ihtiyaç duyduğumuz hizmetlerin sağlanması, bugün bahsettiğimiz diğer teknoloji trendlerine herkesin erişebilmesinin anahtarıdır. Yapay zeka ve robotik teknolojisinin, büyüklükleri veya bütçeleri ne olursa olsun hemen hemen her işletme veya kuruluş için bir olasılık olmasının nedeni budur. Google, Microsoft, Amazon gibi şirketlerin bulut teklifleri; tüm alanlardaki yeniliklere, araçlara, ekipmana veya uzman insanlara az miktarda yatırım yaparak en son teknolojiyi kullanabilmeye olanak sağlamaktadır. Dünya çapında süregelen salgın şiddetlenirken, hizmet olarak ölçeklenebilir çözümler sağlamak için buluta güvenen şirketlerin gelişmekte olduğu açıkça görülmektedir. 2021 ve sonrasında, bu giderek daha önemli hale gelecek ve herkes için daha fazla olasılık açılacaktır.

5G ve Gelişmiş Bağlantı:

Daha hızlı ve daha güvenilir internet, yalnızca web sayfalarını daha hızlı yükleyebileceğimiz ve videoların Youtube’da başlatılmasını beklerken daha az zaman harcayabileceğimiz anlamına gelmemektedir. 3G’den itibaren mobil bağlantıda art arda gelen her ilerleme, internet için yeni kullanım durumlarının kilidini açmıştır. 3G, web taramasını ve veri odaklı hizmetleri mobil cihazlarda kullanışlı hale getirmiş ve 4G, bant genişlikleri arttıkça video akışı ve müzik platformlarının büyümesine yol açmıştır. 5G ise, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi gelişmiş teknolojilere dayanan hizmetlere erişimi sağlayacaktır. Ayrıca, kablo ve fiber tabanlı ağlar yerine belirli bir yere bağlanmadan erişim imkanı sağlamayı vaat etmektedir. Kısacası, 5G ve diğer gelişmiş, yüksek hızlı ağlar; tüm eğilimleri her zaman, her yerde erişilebilir kılacaktır.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR)-Sanal ve Artırılmış Gerçeklik (VR/MR):

Bu terimler, bilgisayarda oluşturulan görüntüleri doğrudan kullanıcının görüş alanına yansıtmak için gözlük veya kulaklık kullanan teknolojiyi kapsamaktadır. Bu teknoloji önümüzdeki dönemde hasta muayenesinden eğitime, alışverişten viral yayılımı engellemeye kadar pek çok alanda kullanılabilecektir.

Kaynak:https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/ 2020/ 09/14/the-5-biggest-technology-trends-in-2021-everyone-must-get-ready-for-now/#4cc47ba91b82,