Rusya’da Üretilen İnsan Benzeri Robot: FEDOR

Rusya’da üretilen insan benzeri robot FEDOR’un gelecekte kendi kendine öğrenme becerisi kazanabileceği belirtildi.Daha önce hedef alıp iki eliyle ateş edebildiği belirtilen, uzay ve kurtarma operasyonları gibi insanlar için tehlikeli görevlerde kullanılmak için tasarlanan Rusya’nın ilk insan benzeri robotu üzerinde kendi kendine öğrenme becerisi kazanabilmesi için çalışmalar gerçekleştirildiği duyuruldu.

Rusya’daki Blagoveşçensk Pedagoji Enstitüsü Bilgi Teknolojisi Laboratuvarı’ndan Aleksandr Semoçkin “FEDOR’un sistemini öncelikli görevleri gerçekleştirebilmesi için kendi kendine öğrenme, adım atma, yeni çözümler geliştirme bakışı doğrultusunda geliştirmek ilginç. Üzerinde çalıştığımız şey tam da bu” dedi.

Semoçkin, açıklamalarına “Yönetim yazılımı üzerindeki çalışmalarımızdaki amacımız, robotun görev belirleme aşamasında kendi kendine davranış gösterme becerisini kazandırmak” sözleriyle devam etti.

Uzay araştırmaları sırasında astronotlara yardım etmesi ve uzay istasyonunda hizmet vermesi beklenen robotun, 2021 yılında Rusya’ya ait bir uzay aracı ile yörüngeye gönderilmesi planlanıyor.

FEDOR ayrıca robot anahtar kullanarak kapı kilidi açabiliyor, yangın söndürebiliyor. Testere kullanabilme becerisine sahip robot, araba da çalıştırabiliyor.

Kaynak:

https://tr.sputniknews.com/bilim/201712131031384261-rus-avatar-robot-fedor-kendi-kendine-ogrenme-becerisi-kazanabilir/