ABD ile Çin Arasındaki Teknoloji Savaşının İlk Aşaması: 5G

ABD’nin; Çin’e yönelik teknoloji savaşı devam etmektedir. NATO müttefiklerinden de aynı şeyi yapmalarını istemektedir. ABD’nin uyguladığı yeni ticaret yaptırımı, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır. 5G ve Huawei üzerindeki savaş, ABD-Çin teknoloji savaşının yürütüldüğü zemin haline gelmiştir. 5G pazarının (kurulum ve ağ ekipmanı dahil) 2027’ye kadar (48) milyar dolara ulaşması beklenmektedir, ancak daha da önemlisi, kurulu 5G ağları üzerinden trilyonlarca dolarlık ekonomik çıktı sağlaması beklenmektedir. 5G teknolojisini kontrol eden herhangi bir şirket veya ülke daha sonra bu ekonomik ve teknolojik alanda diğerlerine göre bir avantaja sahip olacaktır.

5G ağları, kablosuz internet hızlarını (10) ila (40) kat artıracaktır. Tüketiciler için, yavaş internet hızı, hem yükleme hem de indirme hızlarının yüksek olması gereken video konferans ve çok oyunculu çevrimiçi oyun gibi uygulamalar için bir darboğazdır. Şu anda, yüksek hızlı internet yalnızca yoğun kentsel alanlarda ve yalnızca fiber optik kablo ağları üzerinden mevcuttur. 5G ağları, yüksek hızlı internetin kullanılabilirliğini bu sınırların ötesine taşıyacak ve mobil cihazlar tarafından erişilebilir olmasını sağlayacaktır. 5G’den yararlanacak diğer iki alan, otonom arabalar ve aygıtlarımızın kablosuz internet üzerinden birbirleriyle iletişim kurduğu nesnelerin internetidir. 5G ağları, 4G ağlarından çok daha hızlıdır ve belirli bir alanda çok daha fazla sayıda cihazı destekleyebilir. Ancak 5G, mevcut 3G ve 4G’den farklı olarak, uzun mesafelere gidememekte ve aynı mesafeyi kat etmek için hücre ve anten anlamına gelen bir dizi tekrarlayıcı atlamasına ihtiyaç duymaktadır. Yine de bir 5G ağı, mevcut fiber optik kablo ağlarının sağladığı yüksek hızları, yüksek fiziksel kablolama maliyeti olmadan sağlayabilir. Bu nedenle, çok daha düşük maliyetlerle yüksek hızlı internet ile kırsal alanlar da dahil olmak üzere daha az yoğun nüfus merkezlerine ulaşabilir.

5G alanındaki diğer oyuncular kimlerdir?

Huawei dışında diğer önemli oyuncular; Samsung (Güney Kore), Nokia (Finlandiya), Ericsson (İsveç) ve ZTE (Çin)’dir. ABD’nin ağ donanımı düzeyinde önemli bir oyuncusu yokken, kablosuz bileşenler ve yonga setleri üreten Qualcomm ve akıllı telefonlarda pazar lideri olan Apple’a sahiptir. ABD daha önce Huawei firmasına yazılım üzerindeki baskın konumunu kullanarak saldırmıştır.

Küresel Teknolojik Gelişimde 5G Dönemi

Kaynak:

https://www.neweurope.eu/article/why-5g-is-the-first-stage-of-a-tech-war-between-the-u-s-and-china/