Apple iPhone XS ile Apple iPhone XR Karşılaştırması

Apple’ın yeni iPhone modelleri tanıtıldı. Yeni telefonların ismi  iPhone XS,  iPhone XS Max ve iPhone XR oldu. Biz bugün, iPhone XS ve iPhone XR arasında ne gibi farklar var, onları inceleyeceğiz.

Donanım Özellikleri

iPhone XS, 6 çekirdekli 4 GB RAM bellek ve A12 Bionic  yonga setine sahip. iPhone XR’da ise 6 çekirdekli 3 GB RAM bellek ve A12 Bionic yonga seti bulunuyor. Yeni iPhone’larda kullanılan A12 bionic işlemci, önceki modellerde kullanılan A11 Bionic işlemciye göre yüzde 15 daha fazla hız sunuyor. İki telefonun RAM dışındaki yonga seti aynı özelliğe sahip. İşlemci konusunda iPhone XR ve iPhone XS tamamen eşit. RAM miktarında iPhone XS önde.

Ekran Özellikleri

iPhone XS’in ekranı tıpkı iPhone X’un ekranı gibi 5.8 inçlik OLED teknolojisine sahip. iPhone SR’da ise 6.1 inçlik LCD ekran kullanıyor. iPhone XS’in ekran çözünürlüğü 2436 x 1125 piksel ve HDR teknolojisi kullanıyor. iPhone XR’ın ekran çözünürlüğü ise 1792 x 828 piksel ancak telefon, HDR teknolojisini desteklemiyor. Üst modellerde çift kamera kurulumu yer alırken iPhone XR’da 12 megapiksellik tek kamera yer alıyor. iPhone XR modelinde diğer modellerde olduğu gibi derinlik denetimi özelliği mevcut. Yüz tanıma sistemi Face ID’nin tüm yeni iPhone modellerinde karşımıza çıkıyor.

Tasarım farkları

iPhone XS

iPhone XR

143,6 x 70,9 x 7,7 mm, 177 g ağırlık, IP68 sertifikalı su yalıtımı

150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g ağırlık, IP67 sertifikalı su yalıtımı

Tasarım iPhone XS ve iPhone XR arasındaki en önemli farklardan biridir. iPhone XR, IP67 su geçirmezlik sertifikasına sahip 7000 alüminyum kasadan oluşurken, iPhone XS, paslanmaz çelik ve IP68 su yalıtım sertifikasıyla birlikte geliyor. Bu su geçirmezlik sertifikaları ile iPhone XR’yi 1 metreye kadar suya zarar vermeden iPhone XS’e 2 metreye kadar inebilirsiniz. Daha büyük bir 6.1 inç ekrana sahip iPhone XR, boyut olarak iPhone XS’den daha büyük. LCD versiyonu da iPhone XS kadar çekici olmayan biraz daha büyük çerçevelere sahip. Büyük ekran ayrıca iPhone XS’i iPhone XR’den daha hafif hale getiren cihazların ağırlığına da katkıda bulunuyor. Renkler söz konusu olduğunda iPhone XR’nin iPhone XS üzerinde bir avantajı var. iPhone XS üç renk seçeneğiyle geliyor: Silver, Space Gray ve Gold, iPhone XR altı farklı renkte geliyor: Mavi, Beyaz, Siyah, Sarı, Mercan ve Kırmızı.

Depolama Özellikleri

iPhone XS – 64 GB, 256 GB, 512 GB
iPhone XR – 64 GB, 128 GB, 256 GB
Giriş seviyesi iPhone XS, 64GB depolama kapasitesine sahip ve aralarında 256GB seçeneği ile 512GB’a kadar çıkabiliyor. iPhone XR 64GB’dan başlayıp, 128GB’lık bir opsiyona sahip ve 256GB’lık bir versiyonu var. iPhone XR, 3GB RAm ile birlikte gelirken, iPhone XS’de 4GB RAM modülü bulunuyor.

Kamera Özellikleri

Kamera konusunda iPhone XS, iPhone XR’a göre bir adım önde diyebiliriz. iPhone XS’de f/1.8 ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip çift arka kamera bulunuyor. Ayrıca iPhone XS’in kamerası2 kat optik ve 10 kat dijital yakınlaştırma yapabiliyor. iPhone XR’da ise f/1.8 diyafram açıklığına sahip tek arka kamera yer alıyor. iPhone XR’ın kamerası, optik yakınlaştırma yapamıyor ancak 5 kat dijital yakınlaştırma özelliğine sahip.

Batarya Özellikleri

Apple, tanıttığı iPhone’ların pilinin büyüklüğünden pek bahsetmez. Nitekim yeni tanıttığı iPhone’lar da bu geleneğini sürdürdü. Apple, iPhone X’a kıyasla XS’in 30 dakika, XR’ın ise iPhone 8 Plus’a göre 1,5 saate kadar daha uzun pil ömrü sunduğunu söylüyor.
Her iki telefon da hızlı ve kablosuz şarj teknolojisini destekliyor.

Fiyat Karsilastirmasi

6.5 inçlik iPhone XS Max 1099 dolardan açıklandı.iPhone XS ise yerini aldığı iPhone X’den çok daha gelişmiş özellikler ve yüksek performans sunmasına rağmen, iPhone X, 999 dolar fiyat etiketini korudu. Apple bu kez herkesi şaşırtarak iPhone XR fiyatını ise 749 dolar olarak açıkladı.

Kaynak :
(1)https://www.apple.com/shop/buy-iphone/iphone-xr,
(2)https://www.apple.com/iphone-xs/,
(3)https://sekizbir.net/iphone-xs-ve-iphone-xr-arasindaki-fark-nedir-karsilastirma/,
(4)https://www.appleuzmani.net/karsilastirma-iphone-xr-iphone-xs-ve-iphone-xs-max/,
(5)https://www.incehesap.com/blog/iphone-xs-ve-xr-karsilastirmasi/