Bilgi Savaşının En Önemli Cephesi: “Sosyal Medya”

İnsanların ve toplumun davranışlarının yönlendirilmesinden, aniden ortaya çıkan siyasi vakıaların şekillenmesine kadar geniş bir yelpazede, algı yönetimi büyük önem taşımaktadır. Ve bu kapsamda kullanılan bilgi çağının en önemli enstrümanı sosyal platformlardır. Sosyal medya üzerine Müberra Gürel’in  Dijital Kehanet kitabından çarpıcı bir kesiti sizinle paylaşmak istiyorum.

“Fiziksel olmayan ancak bir küresel dijital ülke olan Facebook’un nüfusu( 2 milyar  civarı) Çin’in nüfusunu (1,4 milyar civarı) geçti. En çok kullanılan sosyal ağ platformu ile fiziksel sınırlar yıkıldı. Artık hükümetlerin Facebook’ta dijital ofisleri mevcut. Facebook politikaya, ekonomiye,topluma vs. bakış açımızı değiştirdi. Veriler açık hale geldiği için şeffaflık arttı, hükümetler hesap verir hale geldi, daha vatandaş merkezli bir politika izlemek zorunda kalıyorlar. Hükümet başkanları sadece kendi vatandaşlarına değil dijital dünya vatandaşı olarak adlandırabileceğimiz dünya üzerindeki sosyal medya kullanıcılarına eş zamanlı olarak seslerini duyurabiliyorlar. Sosyal medyayı psikolojik savaşın unsurlarından biri olan algı operasyonlarının merkezi haline getiren devlet başkanları sosyal medya ağları üzerinden diğer devlet başkanları veya muhalefet ile hesaplaşıyorlar.

Facebook hem sessiz silah kategorisinin hem de yeni nesil savaş türü olan bilgi savaşının cephelerinden biridir. Açılan hesaplar ile algı operasyonlarını yönetebilirsiniz; hedef kitlelerinin duygu ve düşüncelerini etkileyerek hedef kitlenin davranış ve düşüncelerini maniple etmek, bilgi kirliliği yaratmak mümkündür…”

Kaynak-Alıntı: Gürel Müberra,Dijital Kehanet (s.24-26)