Bitcoin yüzde 1300 arttı: Balon mu, yatırım aracı mı?

Bitcoin, 2017 sonuna yaklaştığımızda rekorları kırmaya devam ediyor. Yazıyı yazarken fiyatı 10.726.45 dolardı ve geçen yılki fiyatı 742.01 dolar olduğu kabul edilirse, yüzde 1345 artış gibi rekor gerçekleştirmiş oldu.

Kriptopara birimi, 28 Kasım’da 10.000 $ bariyerini kırarak dünyanın en büyük 30 para birimi arasına girdi diyebiliriz farklı açılardan yaklaşırsak. Piyasanın düşme yönünde beklentisine rağmen, değeri bir günde 1000 dolar daha yükseldi.

Bazı analistlere göre, bitcoin kesinlikle yukarı yönlü seyredecek gibi görünüyor. Ancak, alım söz konusu olduğunda ise daha dikkatli davranmak için hala yeterli sebebin olduğunu savunanlar da az değil. Şu an için, kripto para yatırımcısı olmak açısından harika bir zaman gibi görünse de kripto paranın geleceği hala belirsizlik içinde bulunmakta. Kripto paranın yükselişi, daha  fazla düzenleme talebi, başarısız olunacağına dair kehanetler ve hatta hacklemeye maruz kalınabileceği gibi kötü senaryolarla engellenmeye çalışılmakta. Bazıları ise kriptoparaların  patlamaya hazır bir balon olduğunu düşünüyor.

Yakın tarihli bir raporda bitcoine istinaden, güncel bir konu daha yer aldı: Bitcoinin ortalama elektrik miktarının 150’nin üzerinde ülkenin kullanımını geçtiğini belirtildi. Dolayısıyla,  kullanılan enerjinin esasen boşa gidip gitmediği de  çözülmesi gereken bir diğer bir problem olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin madenciliğinin çevresel ve küresel  boyutu, uluslararası hükümetleri önümüzdeki zaman diliminde kripto para konusunda düzenlemeye itebilir. Avustralya’da, madeni parayı resmen kabul eden ülkenin rezerv bankasından söz edilmiş ve bildirildiğine göre, ABD kongresine yatırımcı haklarını korumaya yardımcı olacak bir yasa tasarısı sunma planı hazırlanıyor.

Bitcoin’in değeri yükselişte ve durma belirtisi göstermiyor, yine de geleceği öngörmek çok zor.

Bitcoin Nedir? Klasik Para Birimlerinden Farkları Nelerdir?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Madenciler Nasıl Çalışır?

Hash Fonksiyonu (Özetleme Fonksiyonu) Nedir?

Kaynak ve Çeviri:

https://futurism.com/bitcoin-rose-more-than-1300-percent-year-a-bitcoin-bubble/