General Motors, 69.000 Chevrolet Bolt Otomobili Geri Çağırdı

Associated Press’e göre,  5 adet elektrikli araba batarya kaynaklı olarak General Motors’un hala ortaya çıkaramadığı nedenlerle yandı. Bu yüzden GM, 51.000’i ABD’de olan araçları, batarya kapasitesini sınırlayan bir yazılım yamasının kurulacağı bayilere geri çağırıyor.

Hızlı Düzeltme

AP’ye göre, GM kalıcı bir çözüm ararken, yama sadece kısa vadeli bir düzeltmedir . Ancak, piller neredeyse veya tamamen dolduğunda yangınlar başladığı için yamanın yardımcı olması bekleniyor. Neyse ki, bazı yangınlar arabalar park halindeyken ve boşaldığında meydana geldi – yine de iki kişi tehlikeli miktarda duman soludu.

Üçgenleme

General Motors AP’ye, tüm hatalı pillerin Mayıs 2016 ile Mayıs 2019 arasında Güney Kore’deki bir fabrikada üretildiğine inandığını söyledi . Bu, pilleri Michigan’daki tesiste üretilen 2020 ve 2021 Bolt’ların geri çağırma işleminden muaf olduğu anlamına geliyor.

Bolt İcra Kurulu Başkanı Jesse Ortega AP’ye yaptığı açıklamada, “Güney Kore fabrikasında veya daha düşük bir şarj durumunda üretilmeyen hücreleri olan araçlardan teyit edilmiş bir olay yok,” dedi .

Kaynak:

https://futurism.com/the-byte/general-motors-recalls-69000-electric-cars-battery-fires