iPhone X ile Galaxy Note 8’i Karşılaştıralım

TASARIM

iPhone X, kuşkusuz tasarım anlamında Galaxy Note 8’e pek çok açıdan benziyor. Her ikisinde de sırt yüzey tamamen cam ve metal bir çerçeve mevcut. Ayrıca tabii ki en önemli benzerlik, Samsung’un “sonsuz ekran” olarak lanse ettiği ekranda yatıyor. Ancak Note 8’de hem ekranın üzerinde hem de altında ince bir şerit yer alırken, iPhone X’te bu anlamda fark yaratılmış.

Galaxy Note 8, 162.5 x 74.8 x 8.6 mm boyutlarında ve 195 gram ağırlığında iken, iPhone X 143.6 x 70.9 x 7.7 mm boyutlarında ve 174 gram ağırlığında. Bu anlamda iPhone X’in daha hafif ve daha ince olduğu açık.

Her iki telefon da suya ve toza karşı dayanıklı. Note 8, IP68 sertifikasına sahip ve bu sayede 1.5 metreye kadar suda 30 dakika boyunca kalabiliyor. iPhone X ise , IP67 sertifikasına sahip. Bunun da anlamı, iPhone X ile ancak 1 metreye kadar 30 dakika süreyle dalabileceğiniz.

Galaxy Note, gece siyahı, akçaağaç altın, orkide gri ve derin deniz mavisi renkleriyle kullanıcılara sunulurken, iPhone X de uzay grisi ve gümüş renkle tercih edilebiliyor. Bu anlamda Note 8’de daha fazla renk seçeneği görüyoruz. iPhone X için de muhtemelen ileriki zamanlarda yeni renk seçenekleri eklenecektir.

İŞLETİM SİSTEMİ VE GÜÇ

Her iki telefon da oldukça güçlü ve işletim sistemleriyle de kendilerini kanıtlamış modeller. iPhone X’te A11 Bionic yonga seti kullanılıyor. Bu işlemci, altı çekirdekli ve iPhone 7’ye oranla en önemli gelişmelerden biri.

Samsung’un Note 8’inde ise 8 çekirdekli Snapdragon 835 yer alıyor. Elbette onu farklı bölgelerde Exynos 8895 işlemci ile de görebiliyoruz. Her ikisi de birbirine yakın olan bu işlemcilerle Note 8, şu an akıllı telefon piyasasının zirvesinde yer alıyor. Ayrıca Note 8’de 6 GB RAM yer alırken, iPhone X’te 3 GB RAM yeterli bulunuyor. Bunun sebebi ise, kuşkusuz Android işletim sisteminin RAM’e karşı fazladan açlık duyması.

İşletim sistemi tarafında Note 8’de Android Nougat yer alırken, iPhone X’te iOS 11 bulunuyor. İki telefon arasındaki en önemli fark tabii ki işletim sistemi ekosistemi oluyor. Bu arada Note 8’in Android 8.0 güncellemesi alacağı bilgisini de verelim.

devam edecek…

Kaynak:https://www.chip.com.tr/haber/iphone-x-ile-samsung-galaxy-note-8i-karsilastirdik_71692.html