Küresel Teknolojik Gelişimde 5G Dönemi

Kullanılan verilere bağlı olarak, dijital ekonominin boyutu bugün dünya GSYİH’sinin %4,5 ile (15,5)’i arasında değişmektedir. Bilgi ve İletişim Teknolojisi’nin (BİT) sektördeki katma değerinin yaklaşık %40’ı ABD ve Çin’den gelmektedir. Analistlerin uzun yıllardır iki ülke arasında bir tür “soğuk teknoloji savaşı” öngörmeleri tesadüf değildir. 2020’de böyle bir savaş tam anlamıyla ortaya çıkmıştır; şimdi tüm hızıyla sürmektedir. Aynı zamanda, 5G mobil ağlar, yeni küresel çatışmanın ana arenası haline gelmiştir. Bu alanda, dünyanın en büyük ulus ötesi şirketlerinin ticari çıkarları ve iki süper gücün ulusal güvenlik hususları yakından iç içe geçmiştir. Özel sektör de büyüyen çatışmadan uzaklaşamamıştır. 2020’de küresel 5G teknoloji pazarının toplam hacmi (2,7) trilyon dolara ulaşacaktır.

Küresel mobil ekosistemin bu yılki ekonomik etkisinin (1) trilyon dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. 2025 yılına kadar 5G teknolojileri, (5) milyar mobil İnternet kullanıcısı ve (6) milyar mobil abone tarafından kullanılacaktır. Mevcut Nesnelerin İnterneti teknolojileri ve Yapay Zeka, 4G LTE iletişimlerine güvenildiğinde nispeten başarılıdır. 5G standardını kullanırken video içeriğinin indirme hızındaki kazanç daha önemlidir, ancak tüm piyasa katılımcıları önümüzdeki yıllarda sadece çevrimiçi sinema kullanıcılarının rahatlığı için olacaksa yeni nesil iletişimin altyapı inşasına yüz milyarlarca dolar yatırım yapmaya değeceğinden emin değildir.

5G Pazarı

Üçüncü ve dördüncü nesil iletişimler (3G, 4G LTE) olmadan, küresel yüksek teknoloji ticaretinin mevcut liderlerinin  (Facebook, Netflix, Instagram, Uber, Airbnb, Netflix ve Snapchat) ortaya çıkması imkansız olurdu. 5G ağlarının tanıtımı ile bağlantılı en büyük atılımların, öncelikle ulaşım, aydınlatma ve acil müdahale gibi alanlarda, kentsel ekonominin “akıllı yönetiminde” olması beklenmektedir. 5G teknolojilerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinde üç şirket lider olarak kabul edilmektedir: Huawei, Nokia ve Ericsson. Bu şirketler; on binlerce 5G patentine sahiptir, ayrıca, tüm uluslararası beşinci nesil iletişim ekipmanı satışlarının yaklaşık %80’inden sorumludur. Uzmanlara göre Ericson, Çinli şirkete büyük ölçekli uluslararası yaptırımların uygulandığı göz önüne alındığında, Huawei’yi gezegendeki ekonomik açıdan en gelişmiş ülkelerin pazarlarından çıkaracak projelerde başarılı olursa ana yararlanıcı olacaktır. 2018’den beri ABD, Huawei’nin ürünlerini boykot etmek için dünya çapında bir kampanya düzenlemeye çalışmaktadır. Şu anda (30)’dan fazla ülke, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ve Çin yüksek teknoloji şirketleri tarafından üretilen ürünlerin küresel pazarda yayılmasını engellemeyi amaçlayan “Temiz Ağ”a katılmaktadır. Covid-19 salgınının tüm ülkelerin ekonomileri üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, 5G iletişim sistemlerinin gelişimi ivme kazanmaya devam etmektedir. Öte yandan, Rus yetkililer de, ulusal yüksek teknoloji şirketlerinin (5)’inci nesil iletişim teknolojileri pazarında göze çarpan oyuncular haline geleceğini ummaktadır. Ancak şu ana kadar bu yönde sadece ilk adımlar atılmaktadır.

ABD ile Çin Arasındaki Teknoloji Savaşının İlk Aşaması: 5G

2021 Yılının En Büyük 5 Teknoloji Trendi

Kaynak:

https://valdaiclub.com/a/highlights/the-importance-of-5g