Kuantum İhtilali Başladı

Bilim adamları, kuantum bilgisayar teknolojisini  hayata geçirmek için yıllardır çalışıyorlar ve 2017’de kaydedilen ilerleme ile artık bu uzak bir rüya olmaktan çıkmış durumda. Bu yıl, bir kuantum simülatörünün inşasından, ışığı kullanarak kuantum değerler üreten fizikçilere kadar, kuantum teknolojisini kanıtlayan birçok gelişme kaydedildi.

Teorik uygulamaların ötesine geçen teknolojiye gelince, çok uzağa gitmeye gerek yok, Çin’in kuantum uzayı sistemini kullanarak Dünya’ya veri göndermesi  veya IBM’e kuantum hesaplama işlemcisini test etmesi örnekleri yeterlidir. Ayrıca, Intel’in en son başarısı olan  17 kübit süper iletken çipinden de bahsetmek gerekir.Intel’in 17 kübit’lik çipi, şu anda kuantum teknolojisini hayatımıza dahil etmeye ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor.

Bu çalışmalar çok önemli, çünkü kuantum bilgisayar teknolojisi dünyamızı, dikkate değer ölçüde dönüştürme potansiyeline sahiptir. Bunun sırrı da bu bilgisayarların bilgileri nasıl işlediği ile ilgilidir. Kısa bir özet olarak, geleneksel bilgisayarlar, 1 veya 0 (açık veya kapalı) durumundaki bilgileri taşımak için bitleri kullanırken, kuantum bilgisayarlar aynı anda 1 ve 0’ı temsil edebiliyor ve böylece milyonlarca kod satırını kolayca işleyebiliyor.

Kaynak:https://futurism.com/17-qubit-chips-begins-quantum-revolution/