Hukukta Yapay Zeka Kullanımı Yaygınlaşıyor: Robot Avukat ve Yargıç

ABD’de, hukuk davalarında kullanılmak üzere  geliştirilen  sanal robot , 2016 yılında kullanılmaya başlanmıştı.

Teknoloji devi IBM tarafından geliştirilen yapay zeka Ross iflas ve icra bölümünde çalışan 50 avukata yardımcı olması için kullanılıyor. Öğrenme kapasitesine sahip yapay zekanın Amerika’nın en büyük dolandırıcılık davası Bernie Madoff duruşmasında kısmen kullanıldığı ve Ross’un verdiği bilgilerin yararlı olduğu söylendi. Ross’un duruşmalarda kullanılmayacağı belirtilmiş olup, avukatlar, binlerce sayfayı bulan belgeleri okumak yerine, Ross’tan gerekli bilgileri alarak davalara dahi iyi hazırlanabiliyorlar.

Robotların yaygınlaşması süreci ivme kazanmış görünüyor. Buna en büyük örnek olarak ise ;Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olan 20 yaşındaki Joshua Browder, İngiltere’deki otomobil park kurallarının oldukça sıkı olduğunu fark etmiş ve sürücülerin hatalı olduğunu düşündükleri park cezalarına itiraz edebilmeleri için DoNotPay isimli chatbotu geliştirmişti. Yapay zeka destekli chatbot sahip olduğu algoritmalar ile sürücülerin şikayetlerine uygun bir itiraz dilekçesi hazırlayıp dilekçeyi ilgili makamlara iletiyordu.

İngiltere’de 200.000’den fazla park cezası itirazında yüzde 60’ın üstünde başarılı olan ve cezaların silinmesini sağlayan DoNotPay bu yılın başında ABD’de; San Francisco, Chicago, Denver ve Los Angeles’ta da kullanıma sunulmuştu. Joshua Browder’ın ilk robot avukat olarak nitelendirdiği DoNotPay’in şöhreti iyice yayılmış durumda. Browder’ın açıklamasına göre bugüne kadar 375.000 adet park cezasının silinmesini sağlayan chatbot bugünden itibaren ABD’nin 50 eyaletinde kullanılabilecek.

Bütün bu gelişmelere ek olarak, İngiliz bilim adamları yapay zeka teknolojisi ile ‘robot yargıç’ geliştirdi. Yapay zekanın son ürünü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen davalardan yüzde 79’unun hükmünü doğru tahmin etti. Londra’daki UCL Üniversitesi ile Sheffield Üniversitesi’ndeki bilgisayar mühendislerinin geliştirdiği algoritma, davaları hem yasal hem ahlâki boyutlarıyla inceleyebiliyor. Algoritmayı geliştiren ekip, yapay zekası olan bir bilgisayara AİHM’de görülen 584 davayı yükledi. Bilgisayar da ortada bir insan hakları ihlali olduğunda; bazı ifadelerin veya bilgilerin dava metinlerinde daha sık kullanıldığını tespit etti. ‘Robot yargıç’ 600’e yakın davanın hükümleriyle ilgili tahminlerde bulundu. Neredeyse her beş karardan dördü doğru tahmin edildi.

Hukuk, hata yapma lüksüne açık bir saha olmaması nedeniyle, daha bir müddet daha robotlar hukuk asistanı görevinde kalacaklar gibi görünüyor. İyi bir staj sonrası :), robot avukatların ve yargıçların dünya çapında kullanıldığı bir gelecek çok uzak değil!

Kaynak:

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37750409

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/ilk-robot-avukat-goreve-basliyor,0cvqy_XBnUesBjsVu1izQQ