Web 3.0 ve Blokzincir Uygulamaları Üzerine Bir Değerlendirme

Web 3.0’ın en önemli beş özelliğinden ve Blokzincir teknolojisindeki uygulamalarından bahsedeceğiz. web 3.0, semantik web yani “yapay zekalı web” demektir. Web 3.0, içerik kontrolünün yazılımların kontrolüne geçtiği, veritabanlarının birbiriyle konuştuğu bir web dünyasını kısmen yaşıyoruz aslında. Kullanıcının  tüm alışkanlıklarını analiz ederek buna göre içerik üreten bir web dünyasına girdik ve daha yolculuğun  başlangıcındayız.

Semantik web: Semantik web, anahtar kelimeler veya rakamlar yerine kelimelerin anlamını anlama yeteneğine dayalı arama ve analiz yoluyla içerik oluşturmak, paylaşmak ve bağlamak için web teknolojilerini geliştirir.

Yapay zeka: Bilgisayarlar, daha hızlı ve daha alakalı sonuçlar elde etmek için insanlar gibi bilgileri anlayabilirler.

3D grafikler: Üç boyutlu tasarım, web sitelerinde ve hizmetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bağlantı: Anlamsal meta veriler sayesinde bilgiler daha fazla ilişkilidir.

Ulaşılabilirlik: İçeriğe birden fazla uygulama tarafından erişilebilir, her cihaz web’e bağlanır, hizmetler her yerde kullanılabilir.

Daha önceki yazılarımda belirtmiş olduğum gibi, Web teknolojisi gelişimini aşağıdaki şekilde de inceleyebilirsiniz.

Web 3.0  Blokzincirinin Uygulamalara Etkisi

Sosyal medya

Sosyal ağ hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. İletişim kurma, birbirimizle etkileşim kurma ve topluluklar oluşturma şeklimizi dönüştürme gücüne sahiptir. Web 3.0 blokzinciri platformlardan verilerin kontrolünü alır ve son kullanıcılara geri getirir – yani, Facebook Cambridge Analytics Scandal durumunda olduğu gibi verileri kötüye kullanmak imkansız hale gelirken, hikayenin değiştirilmesi de neredeyse imkansızdır.

Döviz Alım Satım Hizmeti

Döviz kuru söz konusu olduğunda merkezileşmenin işe yaradığını söylemek doğru olmaz.  460 milyon dolarlık bitcoinin hacklendiği Mt Gox olayında, bunun başarısız bir örneği gördük diyebiliriz.  Dolayısıyla bilgisayar korsanlarının saldırı alanı haline gelen para transfer işlemlerinde yapabileceğimiz en önemli tedbirlerden birisi merkezi olmayan para transferidir. Web 3.0 blokzincir teknolojisi bu konuda da bizlere yardımcı olacak kuşkusuz.

Mesajlaşma Platformları

Mesajlaşma her zaman hayatımızın önemli bir parçası olmuştur. Facebook, Messenger ve WhatsApp, Telegram  ve sayabileceğimiz bir çok platformda kullanıcıların sürekli zihnini kurcalayan problem; mesajların güvensiz iletimi ve platformları saldırılara açık hale getiren merkezi çözüme güvenmeme durumlarıdır. Blokzincir sayesinde dağıtık bir yapıya geçilerek bu sorunlardan kurtulma yoluna gidilebilir.

Akış Hizmeti

Streaming hizmeti, son yılların en çok gelişen endüstrilerinden biridir. Endüstride, Netflix ve Spotify gibi eğlence endüstrisinin liderleri olduğunu biliyoruz.Ancak, en kârlı sektörlerden biri olmasına rağmen, streaming hizmetleri, verilerin reklam amaçlı kullanıldığı ve içerik oluşturuculara adil paylarının ödenmediği gibi suçlamalarla her zaman itham edilmektedir.

Blockzincir, ademi merkeziyet ve akıllı sözleşme işlevleri sayesinde, Web 3.0 için rahatsız edici bu sorunları çözüyor.

Ayrıca bakınız…

Blokchain(Blok zinciri) Nedir? Blok zinciri Teknolojisinin Özellikleri Nelerdir?

Semantik Web (Anlamsal Ağ) Nedir? Web 3.0 Yolculuğu