Yapay Zekanın, Hisse Senedi Piyasalarında Kullanılması:”Yapay Zeka Destekli Yatırım Fonu”

 Equbot’un Artificial Intelligence Powered Equity ETF (Yapay Zeka Destekli Yatırım Fonu), IBM’in Watson teknolojisini kullanarak, rasyonel yatırım kararları vermek için makine öğrenimi kullanan bir hisse senedi portföyü oluşturuyor. Fon için orijinal fikir, UC-Berkeley’de, kurucular Chida Khatua ve Art Amador’un girişimcilik bölümünde bir araya geldiği bir sınıfta sentezlendi. Khatua’nın yapay zeka ve makine öğrenmeyle ilgili geçmişi, Amador’un yatırım danışmanlığındaki geçmişi ile birleşti ve ikili, bir borsa yatırım fonu kurmaya karar verdi.
Art Amador, Fidelity’de yatırım danışmanı olarak çalıştığı dönem, müşterileri ondan her şeyi bilmesini bekliyordu.İster küresel pazarlar, ister makroekonomik faktörler olsun veya isterse tüm sektörlerle ilgili olsun, müşterilerinin merakı geniş bir yelpazeye yayılıyordu ve Amador tüm bu beklentileri karşılayacak bir yol bulup bulamayacağını merak ediyordu.
Amador için, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Haas İşletme Okulu’nda MBA eğitimini sürdürdüğü 2014 sonbaharında her şey bir anda değişti.
Girişimcilik sınıfının bir parçası olarak, uzun zamandır Intel’de mühendis ve makine öğrenme uzmanı olarak Chida Khatua ile aynı bölüme yerleştirildi ve onunla iletişim kurmaya başladı. Bu tanışma ile birlikte, yapay zeka tarafından geliştirilmiş, dünyanın ilk döviz ticareti fonunun, bilgisayarların yatırıma yönelik nasıl kullanılacağı paradigmasını değiştirebileceği sonucu ortaya çıktı.
IBM’in Watson süper bilgisayar teknolojisi tarafından desteklenen fon, birkaç yıl daha beklemede kalsa da, kökleri Berkeley’deki bu ilk konuşmada düşünce altyapısını kurdu.
Amador, Business Inside’a verdiği söyleşide “Ben her bir hisse senedi ve piyasada olan her şey hakkında sonsuz bilgiye sahip olmanın imkansız olduğunu söylüyordum.” ve “Ona çok fazla bilgi var ve düşünceleri eyleme dönüştürmek için yeterli zaman olmadığını söyledim.”
Sonuç olarak, Khatua, yıllardır, büyük miktarda veriyi, insan yeteneklerinin ötesine geçecek şekilde nasıl analiz edilmesi hususunda araştırma yapıyordu. Khatua, bir tanesi Stanford’ta olmak üzere iki yüksek lisans derecesine sahipti ve bilgisayar mühendisliği alanında ağırlıklı olarak 18 yılını Intel’de geçirmişti.
Amador, “Yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisinin hisse senedi piyasalarında nasıl uygulanabileceğinden bahsetmeye başladık. “
Bir ETF(Borsa Yatırım Fonu)’nin doğuşu
Khatua ve Amador, MBA eğitim programının bitmesinin ardından, ayrı yolları izlediler. Ancak Khatua kafasındaki düşüncelerden hiç vazgeçmedi ve Eylül 2016’da Amador’u kendi uzmanlık alanlarını bir araya getirecek bir ürün oluşturmada kendisine katılmaya davet etti. Amador bunun üzerinde düşünmek için zaman istedi. Çünkü Fidelity’de görevini bırakma konusunda tereddütleri vardı. Ancak Khatua’nın farklı düşünceleri vardı. Bir ETF (Exchange Traded Fund – Borsa Yatırım Fonu) kurmak istiyordu.

Khatua’ya göre herkes tarafından kullanılabilecek ideal bir uygulama geliştirmek mümkündü. Ve eğer bu uygulamayı Amador’un yatırım yeteneği ile birleştirirse, bir aracı hesapla ortalama bir kişi tarafından işlem görmeye hazır bir ETF (BYF) oluşturabilirdi.
Equbot CEO’su ve Kurucusu Chida Khatua
Khatua, Business Insider’a verdiği demeçte, “Intel’de çalışmak bana makine öğrenimi ve AI teknolojisinin nasıl olgunlaştığını ve sunduğu avantajların nasıl en üst düzeye çıkarılabileceğini gösterdi. Bu süreç, bana eşsiz bir perspektif sundu ve doğru zamanda birçok insana yardımcı olabilecek bazı ürünler yaratma konusunda kendimi sorgulamamı sağladı. “
Amador’un ekibe katılmasındaki en büyük etken, IBM Küresel Girişimcilik Programı tarafından Khatuanın kabul edilmesi oldu. Sonuçta, makine öğrenimi ve AI (Yapay Zeka) çabaları şirketin Watson süper bilgisayarı tarafından destekleniyordu.
Şirket, Khatua’ya fikrini tamamlaması için 125.000 dolar verdi ve Amador’un bu çabanın içerisine tamamıyla dahil olmasında önemli rol oynadı. Kısa bir süre sonra, bu ikili Equbot üzerine çalışmaya başladılar.
Equbot’un AI (Yapay Zeka)modeli rasyonel bir yatırımcı gibi davranmak üzere üretilmiştir. Üç ayda bir çıkan haber bültenleri, makaleler, sosyal medya kayıtları ve yönetim ekipleri analizinin yanı sıra, piyasa duyarlılığını değerlendirmek ve potansiyel olarak hatalı girdileri (sahte haberler de dahil olmak üzere) ayıracak şekilde tasarlanmıştır.
Khatua’ya göre “Akılcı bir yatırımcı bir bütün olarak bir şirkete bakar ve büyük resme bakarken neyin doğru olduğuna dair bir fikir verirler. Yapay zeka modeli bunu yapmamıza yardımcı oluyor. Teknoloji sadece ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olmuyor; Ayrıca, bunun nedeni konusunda sizi eğitebiliyor. Bu AIEQ’yu (AI POWERED EQUITY ETF-Yapay Zeka Destekli Yatırım Fonu), ticaret stratejileri oluşturmak için yapay zeka kullanan hedge fonlarından (Serbest Yatırım Fonları) ayrı olarak konumlandıran anahtar bir unsurdur.”
Khatua, bu modellerin çoğunun “kavramsal kara kutu” olarak işlev gördüğünü söylüyor çünkü belirli hisse senetlerinin varlığı mantıklı bir şekilde açıklanamıyor. Equbot’un ETF’si, her iki dünyanın en iyisini sunuyor; bir analiz dağına (yığınına) dayanıyor ve stok toplama metodolojisi ile ifade ediliyor.
Amador, ” Sistemimiz ile seçim yaptıktan sonra portföyünüzde olan şeyin nedenini biliyoruz. Satın alma sistemi’ genellikle yatırımcıların satın alacağına dair bir açıklama içermiyor.”
Ayrıca, AIEQ’nun makine öğrenimi, insan hatalarını önlemede çok önemlidir. Amador, her gün bir hisse hakkında 150 ila 200 makale okumaktan sorumlu bir firmanın her birinin 6 bin analiste sahip olmasına rağmen, bu çalışmanın tüm diğer çalışanların bulguları ile çaprazlanması ve daha sonra tek bir objektif görüş haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.  Ve Amador, insanların bunu yapmak için gereken hıza, kapasiteye veya tutuma sahip olmadıklarını ekliyor.
AIEQ, 18 Ekim tarihinde piyasaya sürülmesinden bu yana, S&P500 % 1,6 artmasına rağmen, % 0,9 oranında düşüş gösterdi, ancak bunun en büyük nedeni dönem boyunca % 20’den fazla düşüş gösteren Lifepoint Health, Newell Brands ve Vista Outdoor’dır
Ancak, AIEQ’nun başarısını beş haftalık döneme dayalı olarak değerlendirmek için çok erken. Daha önemli istatistik, işlem gören hisse hacmidir, ki ETF, günde ortalama 259.000 işlem gerçekleştirmiştir. Pazartesi 70 milyon dolar a yakın aktif varlığı vardı ki bu ilk haftaya  kıyasla 10 kat daha büyüktür.
Khatua ve Amador’a göre, en yüksek seviyedeki profesyonel portföy yönetiminde bile bulut yatırım kararlarına olan kişisel önyargı sürdükçe, ürünlerine olan ilgi artmaya devam edecek.
“Yaptığımız gibi, bu yatırım işlemini daha özerk hale getirerek bunu ortadan kaldırabilirsiniz.” diyen Amador’a göre, ” Bu, insanlara karşı bir durum değil. Bu sadece insan içgüdüsü ile ilgili.”
Kaynak ve Çeviri:
http://www.businessinsider.com/ai-powered-etf-aieq-stock-market-machine-learning-investments-2017-11